EMRE EKİCİ

ADANA (İLKHABER) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye’nin ekonomik modeli ile ilgili şikayetlerini dile getirdi. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uyguladığı ekonomik modelin felaketle sonuçlandığını söyleyen CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Bankalar arttık yurttaşlarımıza kredi veremiyor, avans hesapları sınırlandırıyorlar, döviz hesabı olanlara ödeme yapılamıyor, esnaf ve iş dünyası iflasa sürüklüyorlar. AKP iktidarının 21 yılda ülkeyi getirdiği durum, özellikle seçim döneminde maalesef ekonomimizi batırıp çıkmaza soktular. Esnaf battı, iş dünyası zorda" dedi.

18 Mayıs seçim öncesi 500'ün altına düşen risk primlerinin yeniden 700 baz puana dayandığını söyleyen Barut, “Artık ülkemiz yabancılara daha fazla faiz ödeyecek. Ülkemizin kısa vadeli dış borcu rekor artışla 161 milyar doların üzerine çıktı. Halkın cebini boşalttılar, ülkemizin kaynaklarını tükettiler. Ülkemizde işsizlik sayısı resmi rakamlarla 10 milyona dayandı. Fahiş zamlar, eriyen ücret ve maaşlar, artan işsizlik, düşen üretim, mağdur edilen, açlık ve sefalete mahkûm edilen insanlarımız AKP'nin eseridir" diye konuştu.

Seçim süreciyle birlikte ekonomide yaşanan vahim tablonun daha da karardığına dikkat çeken Ayhan Barut, şunları kaydetti:

Sarıçam kamu işçileri fazla çalışma ödeneği alacak mı? Sarıçam kamu işçileri fazla çalışma ödeneği alacak mı?

"AKP'nin eseri korkunç biçimde büyüyor. Ticari krediler şu anda durduruldu. Kredi kartları için nakit avanslar önce durduruldu tepkiler artınca bu karardan vazgeçip 15 bin lira sınırı getirildi. Onaylanmış ve ekspertize gönderilmiş konut kredileri dahi durmuş halde. Bankalarda döviz hesabı bulunan müşteriler paralarını çekmek için 3-4 gün beklemek zorunda kalıyor. Merkez Bankası ise müşterilerine kredi kullandıran bankalara ceza kesiyor. Büyük iflaslar kapıda. İşletmeler ne tahsilat yapabiliyor ne de kredi kullanabiliyor. Erdoğan’ın temsil ettiği ekonomik model, büyük bir felaketi getirdi. İthalat patladı, elde döviz yok! Bu ne demek? Kıtlık kapıda demek. Bu seçimde, yani 28 Mayıs'ta yapılacak seçim kıtlık ile bolluk oylanacak. Vatandaşlarımız 28 Mayıs'ta sandığa gittiğinde AKP'nin bu modeline sandıkta cevabını ve dersini verecek."