ADANA (İLKHABER) -  CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, mazot zamlarının çiftçiyi zorladığını, zamların geri alınmasını, mazottan ÖTV ve KDV'nin kaldırılmasını istedi.

İlk 500’de Adana’dan 14  sanayi firması yer aldı İlk 500’de Adana’dan 14 sanayi firması yer aldı

Barut, yaptığı açıklamada, mazot zamlarının çiftçinin ocağını söndürdüğini söyledi. İki yıl önce 1 litre mazotun 7 lira olduğunu hatırlatan Barut, "Şimdi bir litre mazot 41 liraya dayandı. İki senede tam 6 katlık fiyat artışı var. O zaman 700 liraya dolan traktörün deposunu doldurmak için şimdi mazota 4100 lira ödeniyor" dedi.

Mazota yapılan son zamların ardından üreticilerin isyanını paylaşan Barut, "Ülke tarımı bitiyor, elleri nasırlı çiftçi cayır cayır yanıyor. Mazottan gübreye, tohumdan zirai ilaca tarımsal üretim maliyetleri sürekli katlanarak artıyor, çiftçinin ürünü ise para etmiyor. Hatta geçen seneye göre fiyatlar daha da geriliyor. AKP iktidarı halkı açlığa, yoksulluğa, sefalete ve işsizliğe mahkum etti, çiftçiyi ve üretimi bitirdi. Saray iktidarı tam olarak zam ve kriz rejimine dönüştü. Vatandaşlarımızın pazar fileleri boş, tencereleri kaynamıyor, çiftçinin ocağı söndü" diye konuştu.

Zam yağmurunun bitmek bilmeden yağdığını anlatan Barut, iktidara çağrı yaparak şunları kaydetti:

"Tarımsal üretimde çiftçinin en büyük girdisi olan mazota yapılan son zamlar yüreğimizi dağladı yine. İki sene önce yani 2021 yılında 7 lira olan mazot fiyatı son zamla artık 41 liraya ulaştı. Mazot fiyatı tam iki yılda 6 kat arttı. Tarihte ilk kez mazot fiyatı 40 lirayı geçerek rekor kırdı. Türkiye'de çiftçimiz yıllık 3.5 milyar litre mazot kullanıyor. Mazotun litresindeki bir liralık fiyat artışı tarımsal üretim maliyetini tam 3.5 milyar lira arttırıyor. Bir liralık artışla çiftçiden 3.5 milyar lira çalınıyor. Çekin elinizi çiftçinin cebinden. Yazıklar olsun, zamlar geri alınsın. Çiftçinin kullandığı mazottan ÖTV ve KDV alınmasın. Çiftçiye yeterli şekilde ve uygun biçimde mazot desteği hakkıyla verilsin!"