ADANA (İLKHABER) - CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 'Tarımsal üretimin planlanması hakkında yönetmelik'i ile ilgili açıklamalarda bulundu. Barut, yönetmeliğin çiftçiye yasak ve ceza dayattığını, üretimin ancak çiftçiye ve tarıma yeterli destekle sağlanacağını belirterek yönetmeliğin ve dayanak gösterilen yasal düzenlemenin iptalini istedi.

Barut, yaptığı açıklamada, "Anayasa ve yasalarla korunan temel hakları dahi ihlal eden bu yönetmelik ve dayanak gösterilen yasal düzenleme sakıncalarla doludur. Yasa ve şimdi de yönetmeliğe dayanarak tarımsal üretime ve çiftçimize darbe vuracaklar. Bizler ülkenin ve tarımın yarınlarını düşünen insanlar olarak çiftçimize planlı, izinli, sözleşmeli üretim, yasak ve ceza dayatmasını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Biz çiftçiye engel ve yasak değil destek istiyoruz" dedi.

AKP iktidarının tarımsal üretimin önündeki en büyük engel olduğunu anlatan Barut, "AKP iktidarı çiftçi ve köylünün adeta düşmanıdır. AKP iktidarının tarımsal üretim ve çiftçilerin geleceğiyle ilgili oldukça kötü planları vardır. Sadece zamana yayarak bu art niyetlerini gizlemeye çalışmaktadır. AKP'nin ve tek adam rejiminin tarımdan sanayiye her alanda üreten ve refah içinde bir Türkiye istemediği çok açık ortada. Onlar ithalata ve tüketime dayalı bir modeli savunuyor, bu düzenden geçim ve rant sağlıyorlar. Bu niyetlerini şimdi yayınlanan 'Tarımsal üretimin planlanması hakkında yönetmelik' ile teyit ediyorlar" diye konuştu.

Yönetmeliğin içeriğine değinen Barut, "Tarımsal üretime, çiftçimize büyük zarar verebilecek, çok sakıncalı hususların bulunduğu bu yönetmelik ve dayanak gösterilen yasal düzenlemelerin tümüyle iptali veya değiştirilmesi şarttır. Anayasa ve yasalarla korunan temel hakları dahi ihlal eden, planlı, izinli, sözleşmeli üretim, yasak ve ceza dayatmasını nasıl kabul edebiliriz ki? Tarımsal üretimin planlanması, gıda güvencesi ve güvenliğinin temin edilmesi, verimliliğin artırılması, çevrenin korunması ve sürdürülebilirliğin tesis edilmesi gibi gerekçelerle hazırlanan yönetmelik, Mart ayında Meclis'e sunulan yasal düzenlemeler sırasında dile getirdiğimiz itirazlarda ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. Anayasa ve yasalarla güvence altına alınan hususların yasal düzenleme sırasında dile getirdiğimiz gibi yönetmelikle çözülmeye çalışılması dahi garabetin boyutunu göstermektedir" ifadelerini kullandı.

Adana Gençlik Merkezi, “Merkezim Her Yerde” programıyla etkinliklerini sahaya taşıyor Adana Gençlik Merkezi, “Merkezim Her Yerde” programıyla etkinliklerini sahaya taşıyor

Barut, yönetmeliğin iptalini ve tümüyle değiştirilmesini öneren açıklamasında, "Meclis'te geçen mart ayında yasal düzenleme ile ele alınan, şimdi yönetmelikle şekillendirilen üretim planlaması, planlı üretim için izin alma, sözleşmeli üretim, cezalar ve yasaklar çok sorunlu konuları içeriyor. Anayasa ve yasalarca güvence altına alan hakları başka bir yasa ve ona dayalı yönetmelikle çiğneyemezsiniz. Tarımsal üretimde planlama önemli ve yararlıdır ama çiftçinin ne ekeceğine bürokratlar karar veremez. Planlama teşvik edici olursa, caydırıcı önlemler, teşvikler ve kısıtlamalarla akıllıca yapılabilir ancak. Planlama aşağıdan yukarıya doğru yapılmalıdır. Çiftçi, bazen zorunlu hallere göre hareket ediyor. Mesela iklim koşullarından dolayı başka bir ürün ekmeye mecbur kalırsa ceza verilecek bu durumda. Bu kabul edilebilir mi? Bahçelerde ekili ağaçlara ilişkin mesela verim ve kaliteye göre değişiklik yapmak isteyen çiftçi bürokratların kararını ve izninini neden almak zorunda bırakılıyor? Asla dayatma kabul edilemez. Bölgesel ve iklimsel şartlara göre bile değişiklikler gösteren tarımda elbette en iyi kararlar, o toprakları ekip biçen çiftçilerle birlikte alınmalıdır" dedi.

Barut, açıklamasını şu şekilde tamamladı:

"Yanlışta ısrar edilmesin, ülke tarımı ve çiftçisi için yeni sorunlara neden olunmasın. Herkesi rahatlatacak bir adım atılsın, bu sorunlu yasa ve yayınlanan yeni yönetmelik yeniden ele alınsın."