SERHAT AKARSU

ADANA (İLKHABER)- Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütçü AOSB’nin yeni yatırımlarını ve gelecek projelerini basın mensuplarına anlattı.

İlk olarak Bekir Sütçü basın mensuplarına AOSB'de yeni açtıkları hastane ve itfaiye istasyonunu gezdirdi ve tanıttı. Hastane ve İtfaiye hizmetinin AOSB'deki 50.000 insana hizmet vereceğini belirtti. Ayrıca Sütçü, AOSB bölgesi olarak 50. Yılını geride bıraktıklarını belirterek Türk Sanayisinin Güneydeki Üssü konumu ile kente, bölgeye ve ülke ekonomisine omuz veren Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi olarak, sadece sanayicisine kesintisiz ve sürdürülebilir üretim imkânı sunan kurum olmaktan ziyade, sanayiye yenilikçi ve çağı yakalayan hizmetleri sunma çabasında olduklarını dile getirdi.

Hizmet kalitesini sanayici beklentisinin üzerinde gerçekleştirmek amacıyla sürekli gelişmeyi hedef aldıklarından ve üniversiteler ile iş birliği yaparak, bilgi gücünün üretime kazandırılması için çabaladıklarını dile getiren Sütçü, düzenledikleri 3’ncü Ulusal Sanayi Odaklı Ar-Ge ve İnovasyon Proje Yarışması hakkında bilgiler verdi. Yaptıkları yarışmanın nasıl kazanımlar amaçladığından bahseden Sütçü,  "Yeni teknoloji ve metotların sanayiye kazandırılması, ar-Ge ve İnovasyon kültürünün yaygınlaştırılması, üniversite-sanayi iş birliğinin güçlendirilmesi ve yeni ortak fikirlerin oluşturulup, hayata geçirilebileceği bir platform sağlanmasıdır" dedi.

"Yarışmamızı bu yıl; Tarım, Kimya, Gıda, Sağlık, Tekstil, Savunma, İnşaat, Yeşil Teknolojiler, Enerji, Makine, Biyoloji, Sosyal Bilimler, Dijitalleşme, Elektrik- Elektronik, Bilgisayar Teknolojileri, Tıp Teknolojileri olmak üzere 16 tematik alanda düzenledik" diyen Sütçü, Ulusal çapta 68 üniversitenin katıldığı ve 191 adet de proje başvurusunun alındığı yarışmanın ödül törenini 9 Mayıs’ta gerçekleştireceklerini söyledi. Bu kapsamda kente gelen konuklara Adana’yı da tanıtma fırsatı bulduklarını işaret eden Sütçü, " AOSB olarak Sanayi- Üniversite iş birliğinin geliştirilmesi ve sürdürülmesi çabasında olduklarını belirtti. Bunun yanında yenilikçi, teknolojik ve katma değeri yüksek ürün üreten, ürününü uluslararası pazarlara taşımak isteyen ve ihracat odaklı üreten Sanayicilere gereken devlet desteklerinin sağlanmasında danışmanlık desteği verildiğinden bahsetti.

Sütçü, "Bu kapsamda Müdürlüğümüz bünyesinde istihdam edilen 6 kişilik teknik kadro ile her yıl ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından açıklanan destek çağrıları titizlikle incelenmekte ve ÜSİ (Üniversite-Sanayi İş birliği) kapsamında Sanayicilerimiz ile Akademisyenlerimiz bir araya getirilerek hazırlanan fizibilite raporları doğrultusunda programlara başvuruların yapılması sağlanmaktadır." dedi. Sütçü, Üniversite-Sanayi iş birliği faaliyetleri kapsamında bölge üniversitelerinden 208 Akademisyen ile firma ziyaretleri gerçekleştirildiğini ve 48 Akademisyenin farklı sektörlerde üretim yapan firmalarla birlikte proje üretmeye başlamıştır diye konuştu. Sütçü, 2022 yılı içerisinde; KOSGEB’in altı ayrı destek programı kapsamında 124 firmamıza toplamda 28 milyon lira, TÜBİTAK’ın iki ayrı   destek   programı   kapsamında   4 firmamıza   toplamda 5 milyon lira, olmak üzere toplam 33 milyon lira destek sağlanmıştır.” diye konuştu.

Son üç yıl içerisinde AOSB de ki Sanayiciler ve Akademisyenler tarafından hazırlanan raporlara göre toplam 63 milyon lira destek sağlanmış.

Mehmet Şimşek'in ekonomi için planını açıkladı! Mehmet Şimşek'in ekonomi için planını açıkladı!

Destek çağrılarında aranan şartlara göre firmalar markalarını kurarken OSB hukuki olarak koruma altına alan Marka Tescil Belgesinin alınmasına rehberlik etmiş ve bugüne kadar bu destekle ile birlikte toplam 24 firmanın marka tescil işlemleri tamamlamış.

Milli İstihdam Seferberliği kapsamında 2022 yılı içerisinde çeşitli kurum ve kuruluşlardan iletilen 1.898 kişi de dahil olmak üzere 552 beyaz yaka, 1.975 mavi yaka ve 141 stajyer öğrenci AOSB’nde faaliyette olan işletmeler tarafından istihdam edilmiştir.

Bu ve buna benzer faaliyetlerden dolayı OSB, firmalar ile diğer kurum ve kuruluşlar arasında köprü konumunda yer alan tanıtım ve iş birliği süreçlerini yürüten bir kurum haline gelmiştir.

Ayrıca Başkan Sütçü, "AOSB olarak yatırım ve yatırımcı iklimini oluşturma çabamızın yanında sosyal sorumluluk projelerimizi de önemsiyoruz. Bu projeler gerek Bölge Müdürlüğümüz gerekse bünyemizdeki Kadın Sanayiciler Platformumuz tarafından başta eğitim ve sağlık olmak üzere topluma faydalı hizmetlerle sürdürülmektedir. Tüm bunların yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerimizi de bundan sonraki süreçte artırarak devam ettireceğiz." diye konuştu

Sütçü, bu kapsamda, 2013 yılından beri geleneksel olarak düzenledikleri AOSB Spor Şenliği’ne bu yıl bir adım daha ileri taşıdıklarından bahsetti. Geçen yıl ilkini düzenledikleri ve geleneksel hale getirilen “AOSB 2. Sanayi Gençlik Koşusu’nu bu yıl Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile ortak gerçekleştireklerini belirtti.

Sütçü "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ruhunu yaşatmak, gençler ile aramızdaki bağı canlı tutmak amacıyla 21.05.2023 Pazar günü saat 08:00’da Merkez Park önü Fuzuli Caddesi’nden başlayacak AOSB 2. Sanayi Gençlik Koşumuz, 10 kilometrelik parkur boyunca yapılacak." dedi.

Sütçü, Ayrıca etkinlik süresince ve sonrasında Merkez Park içerisinde kurulacak olan fuaye alanında etkinlikler düzenlenecek. Sporun herkes için; yaşı ve cinsiyeti ne olursa olsun eğlenmesi, kaynaşması, kendilerini iyi hissetmesi için en iyi yol olduğu inancıyla gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalarımıza siz değerli basın mensuplarının da katılımını ve desteklerini beklemekteyiz.” diye konuştu.