Son zamanlarda sıkça duyduğumuz şiddet içerikli haberler oldukça canımızı sıktı. Biz böyle bir toplum değildik bu durumu düzeltecek bir şeyler yapılması umudu ile..

Son zamanlarda Türkiye'de artan şiddet olayları, ülkenin toplumsal dokusunu tehdit eden bir sorun olarak önümüzde duruyor. Ne yazık ki, bu şiddet dalgası sadece can kayıplarıyla değil, aynı zamanda toplumda güven sorununu beraberinde getiriyor.
Türkiye, tarih boyunca farklı etnik, dini ve kültürel grupları barındıran bir ülke olmuştur. Uzun yıllar boyunca, bu çeşitlilik barış içinde bir arada yaşama fırsatı sunmuş, ancak son yıllarda artan şiddet olayları bu dengeyi tehdit ediyor. Terör saldırıları, aile içi şiddet, sokak kavgaları, farklı etnik grupların ülkemize mülteci olarak gelmesi, sınırdan kaçak göçmen geçişinin artması ve uyuşturucun kullanımın yaygınlaşması gibi birçok neden toplumun yapısını bozmuştur. 
Şiddetin önüne geçmek ve engellemek için neler yapılabilir bunu tartışmalı ve çözüm yolları bulmalıyız. Sorumlular haricinde bizde kendi evimizden başlamalıyız neleri değiştirebiliriz diye. 
Başta en önemli noktalardan bir tanesi olan eğitim şiddetin önlenmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Eğitim kurumları, şiddetin nedenlerini ve sonuçlarını anlamak için öğrencilere araçlar sunmalıdır. Aynı zamanda, toplumun her kesimini şiddetin zararları konusunda bilinçlendirmek için kampanyalar düzenlenmelidir. Diğer bir konu olan İşsizlik ve ekonomik güvencesizlik, şiddetin bir yuva bulmasına yol açabilir. Ekonomik büyüme ve iş yaratma politikaları, toplumsal istikrarın temel taşlarıdır.
Adalet sistemine gelecek olursak bugün yatar yarın çıkarım mantığında olan bir birey her türlü suçu işler. Cezalar daha caydırıcı olmadıkça suça meyilli insan sayısı artacaktır. Adalet sistemi, şiddet olaylarına karşı etkili bir şekilde çalışmalıdır. 
Malum artık mülteci sorunu bilinen bir gerçek. Bunun topluma negatif etkisini bir kenara bırakıp Farklı topluluklar arasında diyalog ve uyum teşvik edilmelidir. Bu, farklılıkların kabul edilmesi ve toplumsal barışın güçlendirilmesine katkı sağlanmalıdır.
Ve en önemli sorun olan uyuşturucuya kolay erişim ve kullanımının artmasıyla ilgili nedenlerini inceleyerek ve çözüm önerilerini tartışarak bu soruna ışık tutmaya çalışılmalıdır.  İlk olarak, gençlere sağlıklı yaşam biçimlerini teşvik etmek için daha fazla kaynak ayrılmalıdır. Spor, sanat ve eğitim gibi alternatif aktiviteler gençleri uyuşturucu kullanmaktan uzak tutabilir.