Birkaç küçük önlemle kalp sağlığını korumanın yolları Birkaç küçük önlemle kalp sağlığını korumanın yolları

AYDIN GÖKÇEOĞLU

ADANA (İLKHABER) - Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Salim Balin, obezitenin çağımızın en önemli sağlık problemlerinden biri olduğunu belirterek, obezitenin sadece estetik bir sorun değil, birçok hastalığa zemin hazırlayan ciddi bir sağlık sorunu olduğunu söyledi.

Değişen dünya şartlarında hareket alanımız kısıtlandığını, hazır gıda tüketiminin arttığını, uyku kalitemizin azaldığını ve en önemlisi kronik stres faktörleri olan geçim zorluğu, gelecek endişesi, savaşlar vs. katlanarak arttığını belirten Balin, "Tüm bunlar obezitenin ana kaynağını oluşturur." ifadelerini kullandı.

Obezite Sorununa Çözüm Olabilecek Yeni Yöntem: Yutulabilir Mide Balonu

Obezite ile mücadelede kullanılacak ana yöntemin hastaya en az zarar vererek maksimum verim almanın yolları olduğunu vurgulayan Balin, son zamanlarda karşımıza çıkan yutulabilir mide balonunun kilo problemi çözümü noktasında dünya çapında ses getirdiğini söyledi.

Yutulabilir mide balonunun nasıl uygulandığını anlatan Balin, "Hap şeklinde bir kapsülün içine yerleştirilmiş balonun ucunda çok ince bir kablo vasıtasıyla su içilerek mideye indirilir ve eş zamanlı sıvı ile şişirilerek balon şekline dönüşür. Toplam süresi 15 dakika olan bir işlemdir. Bu süreçte kişiye anestezi verilmez ve endoskopiye ihtiyaç yoktur." dedi.

Yutulabilir Mide Balonunun Avantajları

Klasik mide balonlarından ayıran en önemli özelliği işlem sonrası olabilecek bulantı, krampların daha az ve hafif geçmesi olduğunu belirten Balin, yutulabilir mide balonunun avantajlarını şöyle sıraladı:

  • Anestezi ve endoskopi ihtiyacı olmadığı için daha az risklidir.
  • İşlem süresi kısadır.
  • Hasta normal sosyal ve iş hayatına dönebilir.

Yutulabilir Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Yutulabilir mide balonunun 18-68 yaş arası, kilo problemi yaşayan, daha önce mide ve bağırsak ameliyatı olmamış, midede yara ve ülseri olmayan kişilere uygulanabileceğini belirten Balin, "İşlem sonrası hastanın sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlıkları kazanması önemlidir." diye konuştu.

Obezite ile Mücadelede Yaşam Tarzı Değişikliği Önemli

Obezite ya da kilo problemini hayatımızdan çıkartmanın yolunun yaşam tarzı değişiklikleri ile mümkün olacağını vurgulayan Balin, "Düzenli egzersiz, sağlıklı besinleri doğru zamanda doğru şekilde tüketmek ayrıca kaliteli gece uykusu sağlığımızın ana ilkelerini oluşturmaktadır. Yutulabilir mide balonu ile yaşam tarzı değişikliği daha kolay yapılabilmektedir." ifadelerini kullandı.