TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İTÜ ve Çinli Bilim İnsanları Malatya Fayında İnceleme Yapıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Cengiz Zabcı, Doç. Dr. Taylan Sançar ve Çin’den gelen uzman bir ekip, Malatya fayı üzerinde kapsamlı bir araştırma yürütüyor.

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2024 12:56
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2024 12:56
Kaynak: Haber Merkezi
İTÜ ve Çinli Bilim İnsanları Malatya Fayında İnceleme Yapıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Cengiz Zabcı, Doç. Dr. Taylan Sançar ve Çin’den gelen uzman bir ekip, Malatya fayı üzerinde kapsamlı bir araştırma yürütüyor. TÜBİTAK ve Çin Bilim Akademisi’nin desteğiyle başlatılan çalışmalar, Malatya Jeoloji Mühendisleri Odasının katkılarıyla sürdürülüyor.

Ekip, saha çalışmalarına Mayıs ayında Doğanşehir Sürgü'den başlayarak, Akçadağ’da devam ettirdi. Şu anda çalışmalarını fayın geçtiği Arguvan Kızık’ta sürdürüyorlar. İlk etap çalışmaların tamamlanmasının ardından detaylı bir rapor hazırlanacak ve ikinci etap çalışmalara geçilecek. Üç yıl sürecek olan bu proje, fayın durumu hakkında ayrıntılı bilgi sağlamayı amaçlıyor.

İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Cengiz Zabcı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Şu an sizin de bulunduğunuz yer Malatya fayının tam üzeri. 6 Şubat 2023 depremleri ülkemizde çok ağır hem can hem de mal kaybına yol açtı. Depremin ilk olduğu andan beri sürekli sahada veya bilgisayar başında bu depremin etkilerini veya bundan sonra olabilecekler üzerine kafa patlatarak çalışmaya çaba gösteriyoruz. Bunlardan bir tanesi de bu, Malatya fayı üzerinde” dedi.

Zabcı, çalışmaların yaklaşık üç yıl süreceğini belirterek, “TÜBİTAK ve Çin Halk Cumhuriyeti’nden Çin Bilim Akademisi’nin yaptığı ortak bir uluslararası bilimsel çağrı sonucunda kabul edilmiş bir araştırma. İlk ayak mayıs ayında ölçümlerle başladı. Yer bilimlerinin bütün disiplinlerini kullanarak çalışmaya çaba gösteriyoruz. Çin Deprem Dairesi’nden gelen arkadaşlar jeolog ve jeofizikçiler. Bir ekip daha eş zamanı olarak Adıyaman’ın Kahta ilçesi ile Sivas Kangal arasında ölçüm yapıyorlar. Amacımız 3 sene sonucunda Malatya fayının depremselliğiyle ilgili daha elle tutulur veri üretmek ve parametreleri sağlamak. Bunun sayesinde bölgede ve çevrede daha sağlıklı, depreme dirençli kentleşme konusunda adım atılmasını sağlamak” ifadelerini kullandı.

Malatya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Gülmez ise, “İlk etap çalışmaları mayıs ayında başlandı ve cihazlar konuldu. Mayıs ayında veri alınmaya başlandı. Daha önce de bu bölgede bir çalışma yapıldı ama detaylı değildi. Daha detaylı şekilde şu anki çalışmayla neticelendirilecek. Bu tek etap değil birkaç etap olacak. Bu çalışma eylül ayına kadar devam edecek sonra bir raporlama olacak. Oradan gelen verilerle paleosismolojik ve kazı çalışmaları da olacak” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.