TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

WWF Türkiye'den iklim değişikliğine karşı öneriler

Küresel iklim değişikliğinin etkilerinin her gün seller, kuraklık ve yangınlarla görüldüğünü bildiren WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), emisyonları azaltmak ve iklim değişikliğinin etkilerine uyum sağlamak için önerilerde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 09:23
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 09:23
Kaynak: İBRAHİM BAYSAL
WWF Türkiye'den iklim değişikliğine karşı öneriler

Küresel iklim değişikliğinin etkilerinin her gün seller, kuraklık ve yangınlarla görüldüğünü bildiren WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), emisyonları azaltmak ve iklim değişikliğinin etkilerine uyum sağlamak için önerilerde bulundu.

WWF Türkiye tarafından Dünya İklim Günü nedeniyle yapılan değerlendirmede, Türkiye'nin iklim değişikliğinin etkilerini en fazla hisseden ülkelerden biri olduğu belirtildi.

Sera gazı emisyonlarını azaltmak ve iklim değişikliğine uyum sağlamak için etkili politikalara ihtiyaç olduğuna dikkat çekilen değerlendirmede, "Bu nedenle, Türkiye'nin önemli hedeflere ulaşmasına yardımcı olacak uzman görüşleri ile şekillendirilmiş bir İklim Kanunu'na ihtiyacı var." denildi.

İklim değişikliğine karşı, şu önerilerde bulunuldu:

"Türkiye iklim krizinden en çok etkilenecek bölgelerden biri olan Akdeniz havzasında yer alıyor. İklim kanunu toplumun her kesiminin sesini duyurmalı. Kanun yapım ve uygulama süreci şeffaf, katılımcı ve hesap verebilir olmalı.

Yaşam alanlarımızı, sevdiklerimizi iklim krizine feda etmek zorunda değiliz. İklim kriziyle artan sellere, yangınlara, kuraklığa ve aşırı sıcağa karşı bizi dirençli hale getirecek uyum planları iklim kanununda yer almalı.

Değişen iklim beraberinde tanımadığımız hastalıklar ve sağlık sorunları getiriyor.  İklim kanunu,  yeni ve derinleşen bu sorunlara karşı sağlık sistemini güçlendirecek düzenlemeler içermeli.

Yıllar boyunca iklim krizine karşı bizi koruyacak iklim kanunu, iklim adaletini, gelecek nesillerin haklarını ve toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetmeli.

Türkiye neredeyse Avrupa kıtasının tamamı kadar biyolojik çeşitliliğe sahip. İklim kanunu, biyolojik çeşitlilik ve doğal ekosistemlerin korunmasını temel ilke olarak kabul etmeli. Bu doğrultuda karasal, denizel ve sulak alanlarda korunan alanların oranının 2030 yılına kadar yüzde 30’a çıkarılması hedeflenmeli.

Adil, güvenli ve sağlıklı ortamda çalışmak herkesin hakkı. İklim kanunu özellikle iklim değişikliğine maruz kalan kırılgan grupların sosyal ve ekonomik olarak geride kalmadığı bir dönüşüm hedeflemeli.

Dünya piyasalarıyla rekabet edebilen bir ülke olmak için Türkiye 2053 net sıfır hedefini ve bu hedefe yönelik planları kanunlaştırarak dünya çapında örnek bir ülke olmalı.

İklim değişikliğine bağlı küresel sıcaklık artışlarını 1.5 dereceyle sınırlandırmak tüm ülkelerin sorumluluğu. Türkiye iklim kanunuyla 1,5 derece hedefiyle uyumlu olarak 2030 yılına kadar yüzde 35 mutlak emisyon azaltımını garanti altına almalı.

Enerjide dışa bağımlılık bizi her gün fakirleştiriyor. Avrupa’nın en yüksek yenilenebilir enerji potansiyeline sahip ülkelerinden biri olan Türkiye’nin doğa ile uyumlu iddialı yenilenebilir hedefleri (2030 yılına kadar en az yüzde 75) iklim kanunuyla garanti altına alınmalı.

Yurttaş ve küçük işletmeler de elektrik ve ısınma faturalarının yükünden kurtulabilir. İklim kanunu tüketicinin kendi enerjisini üretebileceği yenilenebilir enerjinin önünü açacak iradeyi içermeli.

Temiz havaya, suya ve toprağa her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Kömür gibi kirli yakıtlar doğamızı ve bizi zehirliyor. İklim kanunu, 2030 yılına kadar elektrik üretiminde kömürden çıkışı hedeflemeli. Bu sayede hava kalitesindeki artış, bizi 194 milyar Euro sağlık maliyetinden kurtaracak.

Sınırlı kaynaklarımızı sınırsızca tüketerek enerjimizi israf ediyoruz. İklim kanunu israfı önleyecek enerji tasarrufu/verimliliği için iddialı hedefler ve planlar içermeli."

Kaynak: İBRAHİM BAYSAL

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.