ALİ GÜRELİ

(İLKHABER) - Muğla'nın Milas ilçesi İkizköy Mahallesi’nde aralarında kadınların da bulunduğu çevreci köylüler, termik santrallere kömür sağlamak amacıyla kömür ocağı açılmak istenen Akbelen Ormanı'ndaki nöbeti sürdürüyor. Doğayı koruma adına 7-24 bölgeden ayrılmayan çevreciler ve köylü kadınlar, aralarında Tarkan ve Fazıl Say'ın da bulunduğu sanatçıları bölgeye davet etti.

Akbelen Ormanı’nda Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerine kömür sağlamak için açılacak maden sahasında ormanlık ve zeytinlikleri korumak için iki yıldır nöbet tutan çevreciler ve İkizköylüler, daha önce de sosyal medya üzerinden destek çağrısında bulunmuştu.

Aralarında kadınların da bulunduğu İkizköylü çevreciler, doğayı korumak için bölgeden ayrılmayacaklarını belirtirken, Adana Barosu Avukatlarından İsmail Hakkı Atal da, yöredeki termik santrallerin hukuka ve kanuna aykırı olarak çalıştırıldığını öne sürdü.

Karadam ve Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği'nin gönüllü avukatlığını yapan İsmail Hakkı Atal, 1993 yılında Aydın İdare Mahkemesi'nde açılan üç davada Yatağan, İkizköy ve Kemerköy termik santralleri için kapatma kararı verildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Hukuk devletinin anlamı; mahkeme kararlarının uygulanmasıdır. Diğer taraftan Anayasanın 138. Maddesi'ne göre, yasama ve yürütme organları İdare Mahkemesi kararlarına uymak zorundadır. Bu kararların yerine getirilmesi geçiştirilemez ve kararlar uygulanmalı, termik santraller kapatılmalıdır. Mahkeme kararları dayanağına göre Cumhurbaşkanlığı'na idari başvuru yaparak söz konusu mahkeme kararının uygulanmasını talep ettik. Cumhurbaşkanlığı'ndan bir an önce bu işe el atarak sorunun çözülmesini bekliyoruz."

Çevreci köylülerinden Tarkan ve Fazıl Say'a 'Akbelen' çağrısı-2

 ORKÖY destekleri sürüyor  ORKÖY destekleri sürüyor

-KÖYLÜ KADINLAR, TARKAN, FAZIL SAY VE DİĞER ÜNLÜ SANATÇILARI ÇAĞIRDI

Karadam ve Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Nejla Işık da, çevreci kadınlar adına yaptığı açıklamada, "Akbelen Ormanı'ndaki kızılgerdanların, baştankaraların, sincapların, kirpilerin, domuzların, burada geçen rüzğarın ve güneşin hatırına 'Akbelen'i vermeyeceğiz' dedik. Bizler, 'burayı yaşatalım' dedik. Burayı yaşatmak için de sanatçılarımızı davet ediyoruz. Akbelen'i hep birlikte yaşatalım." ifadelerini kullandı.

Nejla Işık'ın bu açıklamasının ardından, köylü aktivist kadınlar ise tek tek yanlarında görmek istedikleri sanatçıların isimlerini söyledi.

-TARKAN, FAZIL SAY......

Çevreci kadınlar, Popstar Tarkan, dünyaca ünlü Türk klasik batı müziği piyanisti ve besteci Fazıl Say, Selda Bağcan, İlkay Akkaya ve daha önce de bölgeye gelen Zülfü Livaneli gibi sanatçılara çağrıda bulunarak, "Sizleri buraya bekliyoruz." dediler.