ALİ GÜRELİ

(İLKHABER) - Milas Akbelen ormanında Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerine kömür sağlamak amacıyla maden sahası açılmasına engel olmak isteyen ve kamp alanları dün Jandarma ekipleri tarafından boşaltılan çevreci aktivistlerle köylüler, geceyi ormanlık alanda geçirdi.

Akbelen'de nöbet-1

Adana Barosu'na kayıtlı Karadam ve Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Gönüllü Avukatı İsmail Hakkı Atal, Akbelen ormanındaki ağaçlar ve zeytinlikleri korumak için başlatılan nöbetin iki yılı aştığını söyledi.

Akbelen'de nöbet-3

Dün sabah erken saatlerde çevrecilerin bulunduğu alandaki eşyaların ve çadırların Jandarma ekipleri tarafından götürüldüğünü hatırlatan İsmail Hakkı Atal, "Arkadaşlarımızın buradaki nöbete gece gündüz devam ediyor. Akbelen ormanını korumaya kararlıyız." dedi.

Akbelen'de nöbet-4

"Bir Damla Su Ol" projesine WWF-Türkiye desteği "Bir Damla Su Ol" projesine WWF-Türkiye desteği

Kazdağları ve Akbelen'deki çevre hareketinde yer alan Melis Tantan da ormanlık alana yakın yerdeki bir tarlada bekleyişlerini sürdürdüklerini belirterek, "Tarladayız, Akbelen ormanını terk etmiyoruz. Tarlada oturduk çekirdek çitleyip acılı dolmalardan yerken jandarma toplantı gösteri yürüyüşüne muhalefet ettiğimizi söyleyip bizleri uyardı. Ne yaparlarsa yapsınlar vazgecmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz. Çünkü haklıyız, burada bulunmamız meşru ve Anayasal.
Akbelen yuvamız vermeyeceğiz. Bu haksızlığa ülke genelindeki herkesin gözlerini kapamaması gerektiğine inanıyoruz. Akbelen; kurduyla, kuşuyla, çicegiyle, ağacıyla, köylüsüyle hepimizi bekliyor." ifadelerini kullandı.

Akbelen'de nöbet-5

Akbelen'de nöbet-6