EMRE EKİCİ

ADANA (İLKHABER)- Çukurova Belediyesi’nin Gülen Yüzler Semt Kreşleri, çocuklara astronomi ve uzay eğitimi veriyor.

Dünya’nın gelişen hızını takip etmek, teknoloji ve bilimi çocuklara aşılamak için sınıflara taşıyan Çukurova Belediyesi’nin Gülen Yüzler Semt Kreşleri, okul öncesi eğitimiyle farkındalık oluşturmaya devam ediyor. Çocuklara eğlenerek bilimi ve uzayı öğretmeyi ayrıca keşfetmenin heyecanını aşılamaya çalışan Tesisler Müdürlüğü, kreşlerdeki sınıfları minik bir uzay atölyesine dönüştürerek çocuklara astronomi ve gökyüzünün bilinmeyenleriyle ilgili etkinlikler düzenliyor. Çukurovalı minikler astronotlarla tanışıyor, gezegenleri keşfediyor, yıldızları izleme fırsatı yakalıyor. Bilimin hayatın bir parçası olduğunu etkili bir şekilde öğrenen çocuklar, deneyler yaparak geleceğe hazırlanıyor. 

Çocuklara eğlenerek bilimi ve uzayı öğretmeyi ayrıca keşfetmenin heyecanını aşılamaya çalışan Tesisler Müdürlüğü, sınıfları minik laboratuvarlara dönüştürülüyor ve yaşlarına uygun olarak seçilen deneyler ve astronomi etkinlikleriyle, uzay hakkındaki tüm sorulara cevap veriyor. Çoçukların öğrenmesi gereken sorunları ve merak ettikleri şeyleri öğretmeyi amaçlayan sınıflarda çocuklara, Uzay ne demek, uzayda hangi gezegenler bulunur, diğer gezegenlerde yaşam var mıdır, gezegenlere yolculuk nasıl yapılır, astronot kime denir, neden farklı bir kıyafet giyer gibi sorulara yanıtların veriliyor. Bu yanıtlar görsel materyallerle desteklenmesiyle birlikte çocukların meraklı dünyalarını aydınlatmaya çalışılıyor.

Büyük görseller, video gösterimleri, uzay ve gezegenlerin maketleriyle evren hakkında bilimsel düşünceler pedagojik anlatımlar, duyusal yıldız oyunları ve astronot kıyafetleriyle tanışan meraklı gözler, ardından büyük gezegen-astronot seramik boyamalarıyla el becerilerini geliştirip keyifli saatler yaşıyor. Miniklerin heyecanlı ve meraklı bakışları içerisinde gerçekleşen deneylerde neden sonuç ilişkisi kurarak, bilimin hayatın bir parçası olduğunu öğreniyorlar. Çukurova Belediyesi’nin tüm kreşlerinde uygulanan bu etkinliklerden çok memnun olduklarını söyleyen anne ve babalar, Belediye Başkanı Soner Çetin’e teşekkür ederek, okul öncesi öğretimi en iyi ve kaliteli bir şekilde aldıklarını söyleyerek, Gülen Yüzler Semt Kreşlerini bilim, eğitim ve sosyalleşme yuvası olarak faaliyet gösteren kurum olarak tanımladılar.

Su içseniz bile yarıyorsa nedeni metabolizma hızınız olabilir Su içseniz bile yarıyorsa nedeni metabolizma hızınız olabilir

BAŞKAN SONER ÇETİN, “BİLİMİN VE TEKNOLOJİNİN GİTTİĞİ YERİ YAKALAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Gülen Yüzler Semt Kreşlerinde uygulanan bilim etkinlikleriyle ilgili düşüncelerini anlatan Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin, “Tesisler Müdürlüğü’ne bağlı semt kreşlerimiz çok değerli bizim için. Çocuklara eğlenerek öğrenmeyi ve keşfetmenin heyecanını aşılamak istiyoruz. Çünkü çocuklar öğrenmeyi sevdiklerinde harika şeyler olur. Bilgi ve teknolojinin gittiği yeri yakalamak için her zaman çalışmaya, üretmeye, düşünmeye devam edeceğiz. Çocuklarımız ülkemizin geleceği. Onlara en doğru bilgiyi en iyi şekilde vermek için öğretmenlerimiz hizmet vermeye devam edecektir” dedi.