Eski milli futbolcu Oktay Derelioğlu, Kadıköy'de trafikte darp edildi Eski milli futbolcu Oktay Derelioğlu, Kadıköy'de trafikte darp edildi

Bayram BULUT

ADANA  (İLKHABER)-Adana’da 3  kişinin elektrik akımına kapıldığı Bey Mahallesi’nde bir kişi daha elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti. Vatandaşlar 160100 sokak içerisinden geçen elektrik  kablolarının kaldırılmasını istedi.

Adana’da 3 çocuk babası elektrikçi Mehmet Önen inşaatın damında elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti. Önen’in babasının da elektrik akımına kapılarak 35 yıl önce hayatını kaybettiği öğrenildi. Olay Adana’nın Seyhan İlçesi Bey Mahallesi’nde meydana geldi. Sokak arasında evlerin önünden geçen Toroslar EDAŞ’a ait yüksek gerilim hatlarının bulunduğu alanın hemen yanında ki inşaatın çatısına çıkan Önen, bir evin kablolarını inşaatın üzerine beton dökülecek kalıplarından uzaklaştırmak istediği iddia edildi. Yaptığı işlem sırasında elektrik akımına kapılan Önen’in elektrik akımına kapıldığını gören mahalle sakinleri polise ve ambulansa haber verdi. Olay yerine gelen sağlık görevlileri Önen’in hayatını kaybettiğini belirledi.  

35 YIL ÖNCE BABASIDA ELEKTRİK AKIMINDAN HAYATANI KAYBETMİŞ
Mahalle sakinleri Önen’in babasının da elektrik akımına kapılarak 35 yıl önce hayatını kaybettiği söyledi. Önen ile birlikte elektrik akımına kapılanların sayısının 4 olduğunu belirten mahalle sakinleri, 2 kişinin yaşamını yitirdiğini, 2 kişinin ise sakat kaldığını savundu. Mahallede elektrik akımına kapılarak iki bacağını kaybeden ve vücudunda yanık izleri kalan Seyhan Sözütek, kendisinin 2021 yılında elektrik akımına kapıldığını söyledi. 

BACAKLARIMI KAYBETTİM BEN HATALIYMIŞIM
Kendisinin balığa gittiğini ve balıktan döndüğünde damda balık oltası olan ratı temizlerden aşağıdan birinin kendisine seslendiğini anlatan Sözütek, “Elimde olta ile aşağı baktım. Olta uzun olduğu için fark etmedim. Elektrik tellerine değmiş olta ve elektrik akımına kapıldım. İki bacağımı kaybettim. Mahkemem hala sürüyor. Siz hatalısınız diyorlar beni Toroslar EDAŞ suçlu çıkartıyor. Ben ölseydim ne olacaktı. İnsanoğlu dalabilir. Bende dalgınlıkla çarpıldım. Çocuğumda çarpılabilir herkes çarpılabilir. Ki görüyorsunuz evimin karşısında bir kişi daha akıma kapıldı. Bu yüksek gerilim hatlarının bulunduğu elektrik tellerinin yerin altına alınmasını istiyoruz. Bunun için 5 defa dilekçe verdik” dedi.

a-3

BENDE ELEKTRİĞE KAPILDIM
Bülent Akbudak ise kendisinin boyacı olduğunu ve elektrik akımına kapıldığını anlatarak, “İleride arkadaşımız çarpıldı. Bende yine burada elektriğe çarpıldım. Herhangi bir tele bile değmedim. Boya yaparken çarpıldım. Direkleri kaldırıp telleri yer altına alsalar hiçbir sıkıntı olmayacak. İnsanlar boşu boşuna elektrik akımına kapılmayacak” ifadelerini kullandı. 

DİLEKÇELER VERDİK
İpek Beyazgül isimli mahalle sakini mahallelerinden geçen elektrik direkleri ve tellerinin kaldırılarak yer altına alınması gerektiğini söyledi. Bu güne kadar 4 kişinin elektrik akımına kendi sokaklarında kapıldığına dikkat çeken Beyazgül, “Birinin ayağı gitti, birinin eli gitti.  Bu arkadaşımız öldü. Pencere balkon yıkarken elleri yananlar oldu. İnsanlar öldü uzuvlarından oldu. Ama bir türlü yer altına alınmadı elektrik kablolarının. Çoluğumuz çocuğumuz elektriğe kapılabilir. Dilekçeler verdik ama hiçbir sonuç çıkmadı. İnsanlar hatalı gösteriliyor. Bu hatlar buradan geçemezse hata olmayacak” diye konuştu.

SIK SIK AKIMA KAPILANLAR OLUYOR
Mahalle sakinlerinden Süleyman Orhan sık sık elektriğe kapılma vakalarının mahallelerin de gerçekleştiğini anlattı. Defalarca dilekçe verilmesine rağmen elektrik tellerinin yerin altına alınmadığını aktaran Orhan, “Bizler elektrik tellerinin yer altına alınmasını istiyoruz. Şimdi tellerin yer altına alınacağı söyleniyor. Hataya alınmaya başlanacakmış bunu duyduk. Bunun için insanların ölmesi mi gerekiyordu? Daha önce 2023 bütçesine alındığı söylenmişti bize” şeklinde konuştu.

ae