Adanalılar bu kentin sıcağına ne kadar alışık da olsa bu yaz alışılmadık biçimde inanılmaz sıcak geçti. Bir Adanalı olarak her yıl Adana’nın sıcağına yeniden şok olurken, dışarıdan Adana’ya gelip de burada yaşamak zorunda kalan insanlar bu sıcakta ne yapıyor düşünmek bile istemiyorum.

Bu yıl yaz geç geldi ama sıcaklar fazlasıyla kavurdu Adana’yı.  Çalışmak zorunda olmayan ve ekonomik durumu Adana’dan geçici bir sure de olsa gitmeye elverişli olanlar terketti kenti. Çalışmak zorunda olanlar ile Adana’dan başka bir yere  gidecek durumda olmayanlar ne yazık ki terkedemediği bu kentte sıcaklarla boğuşmak zorunda kaldı.

Gündüz vakitlerinde kent adeta sıcaktan ölü bir şehir haline geldi.  Haftalardır sıcaktan kimse kafasını dışarı çıkaramadı deyim yerindeyse. 

Uzmanlar 11.00  ile 17.00 saatleri arasında kimsenin güneşe maruz kalmamasını ve dışarı çıkmamasını, özellikle de üst solunum yolu,  kalp hastaları ile yaşlı ve çocukların güneşten korunması için sık sık uyarılarda bulunuyor.

Yine bol bol sıvı alınması, yağlı, ağır yemeklerden uzak durulması  ve ağır spor yapılmaması konusunda uzmanlardan vatandaşlara sık sık uyarılar var. 

Sağlığımızı ölümcül tehdit eden sıcaklardan olumsuz etkilenmemek için lütfen bu uyarıları dikkate alalım. Biraz daha sabredelim. Çoğıu gitti azı kaldı..