NİLGÜN TAZE

ADANA (İLKHABER)- Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, sürdürülebilir tarımın çevre, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik prensiplerini bir araya getirerek, bugünün ve geleceğin nesillerinin ihtiyaçlarını karşılayabileceğini ifade etti.

Doğan, günümüzde artan nüfus, iklim değişikliği ve doğal kaynakların hızla tükenmesi gibi zorluklarla karşı karşıya olduğumuzu belirterek, bu nedenle tarım uygulamalarının sürdürülebilirlik ilkesine dayalı olarak yeniden şekillendirilmesinin kaçınılmaz hale geldiğini söyledi.

Çukurova'nın verimli toprakları ve iklimi sebebiyle ülkemizin en önemli tarım merkezlerinden biri olduğunu vurgulayan Doğan, hem çiftçilerin hem de doğanın ve insanlığın geleceği için önem taşıyan sürdürülebilir tarımı desteklediklerini kaydetti.

Bölgedeki üreticileri, sürdürülebilir tarım yöntemlerini kullanmaya teşvik edeceklerine dikkat çeken Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Doğal kaynakları daha verimli bir şekilde kullanmalarına, su tasarrufu yapabilmelerine, toprak erozyonunu azaltabilmelerine ve biyolojik çeşitliliği koruyabilmelerine destek oluyoruz. Ayrıca kimyasal gübre, zararlı ilaç kullanımlarının azaltılmasıyla tüketicilere daha sağlıklı ürünleri sunmuş oluyoruz. Tarım üreticileri, çiftçiler, sürdürülebilir tarım uygulamalarına geçiş yaparak, gelecek nesillere daha sağlıklı bir dünya bırakacaklar. Hepimiz bu sorumluluk bilinciyle çalışıyoruz."

Doğan, sürdürülebilir tarımın yerel ekonomiye de katkı sağlayacağını belirterek, sürdürülebilir tarım ürünlerinin genellikle yüksek kaliteli ve organik olarak kabul edildiğinden tüketiciler tarafından daha değerli bulunduğunu sözlerine ekledi.

Söktaş Tekstil COP28'e katıldı Söktaş Tekstil COP28'e katıldı

Sürdürülebilir tarım, artan nüfus, iklim değişikliği ve doğal kaynakların hızla tükenmesi gibi zorluklar karşısında insanlığın geleceği için önemli bir rol oynamaktadır. Çevre, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik prensiplerini bir araya getiren sürdürülebilir tarım, doğal kaynakların korunması, gıda güvenliğinin sağlanması ve çiftçilerin gelirlerinin artırılması gibi faydalar sağlamaktadır.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan'ın açıklamaları, sürdürülebilir tarıma verilen önemi ve bu konudaki farkındalığın arttığını gösteriyor.