Şalgamın şehri Adana'da şalgamı hakkıyla yapan ve uzun yıllardır bu işin içinde olan Arzu Şalgam işletmecisi Ali Akbalı, şalgamla ilgili az bilinen ilginç bilgiler verdi.

Ortalama doksan yıldır bu işi yaptıklarını ve dededen gelme bir meslek oluğunu söyleyen Akbalı, "Bu iş de bana babadan kalma, ona da babasından kalmış. Doksan yıldır şalgamı kendimiz yapıp kendimiz satıyoruz" diye konuştu. 


"Ayaz yiyen şalgam daha da güzeleşir"


Şalgamın bulgur unu mayasıyla yapıldığını belirten Akbalı, devamında şunları söyledi:

"Yaptığın ortamın hijyen olması çok önemli. Havuçalar iyice yıkanmalı. Temizlendikten sonra zaten fıçılara basılıyor ve diğer aşamalardan geçiyor. Şalgamın hazır olma süresi yazın 4-5 günü bulurken kışın ortalama 20-25 günü buluyor. Soğuklardan dolayı havucun kendini bırakması ve mayalanması daha uzun sürüyor. Ama mesela kışın daha çok durduğu için  şalgam daha güzel olur. Ne kadar uzun kalırsa o kadar güzel oluyor. Mevsimi de zaten kıştır. Sıcak görmediği sürece şalgama hiçbir şey olmaz. Şalgam kaldıkça güzelleşir. Ayrıca şalgam soğuk havayı da sever ve ayaz yiyen şalgam daha da güzeleşir. Ben soğluk illere şalgam gönderdiğimde 'balkona koyun dolaba koymaktansa çok daha güzel bir tadı olur' derim."


"ŞALGAM ADANA DIŞINDA İÇİLMEZ"


Şalgamın sadece Adana'da içileceğini iddia eden Akbalı, "Adana dışında hiçbir yerde bulamazsınız. Bulsanız bile çok güzel olur mu bilemiyorum. Şehir dışında en fazla hazır şalgam bulabilirsiniz. Onlar da fabrika yapımı oluyor aynı tadı vermiyor. Onlar hep kimyasal ve orijinalinden çok farklı. Mesela hazır olanlarda sarı havuç kullanılır, sarımsak, kimon tuzu, koruyucu maddeler olur. Biz bunların hiçbirini kullanmayız bizde organiktir. Sadece bulgur unu mayası ve havuç" dedi.

WhatsApp Görsel 2023-10-31 saat 13.08.24_d12c2d1d
 

"Bir ay sonra sizleri çelem yemeye davet ediyorum"

Akbalı, çok nadir kullanılan, kullananların da sadece kış aylarında kullanabildiği şalgam turpundan da bahsetti.

Niğde'de sahnelenen 2 perdelik oyun büyük beğeni topladı Niğde'de sahnelenen 2 perdelik oyun büyük beğeni topladı

"Bu çelem dediğimiz şey aslında şalgam turpudur. Kışın olur ve bende de kışın bulunur. Şalgama kış aylarında bu çelemden de katılabilir isteğe bağlı olarak. Güzel bir aroma verir ve şalgamın tadını bozmaz. Biz kışın fıçıyla havuçları bu şalgam turplarıyla beraber basarız. Şalgamın dışında ayrı olarak da verebiliyoruz. Çok da güzel kıtır kıtır bir tadı olur. Eğer bir kere yeseniz zaten tadına doyamazsınız, şalgam daha da güzelleşiyor. Bunu kullanan da pek fazla yer yok iraz daha maliyeti yüksek olduğu için. Ama biz kışın bunu her şubemizde kullanıyoruz. Şu an tam olmadı ama bir ay sonra hazır olucak. Bir ay sonra sizleri çelem yemeye davet ediyorum."

Kaynak: Cansu Ersoy