Adana Büyükşehir Belediyesi’nin kadın yöneticileri ve çalışanları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle bir araya geldi.

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediyesi’nin kadın yöneticileri ve çalışanları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle bir araya geldi. Adana Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Ayten Dolançay, Ocak ayından bu yana Adana’da 11 kadın cinayetinin yaşandığını söyledi.

 

Adana Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı koordinesinde

Adana Büyükşehir Belediyesi Taş bina önünde toplanan belediye yöneticisi ve belediye çalışanı kadınlara, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Rıza Mete’de destek verdi. Kadınlar adına burada bir konuşma yapan Adana Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Ayten Dolançay, kadına karşı şiddet, cinsiyete dayanan, ona zarar veren, fiziksel, cinsel, ruhsal hasarla sonuçlanma olasılığı bulunan, toplumsal ve özel yaşamda baskı uygulanarak özgürlüklerin kısıtlanmasına neden olan her türlü davranışlar olduğunu söyledi.

 

İNSAN HAKKI İHLALİDİR

 

Yaşanan durumun kadının insan hakları ihlallerinden olduğunu belirten Dolançay, “Bu bağlamda her yıl 25 Kasımda Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile ilgili farkındalık yaratmak için çalışmalar yapılmaktadır. 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti'nde trajik bir şekilde hayatlarını kaybeden Mirabel Kardeşlerin anısına Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etmiştir” diye konuştu.

 

ÜLKE GENELİNDE 346 KADIN, ADANA’DA İSE 11 KADIN KADIN CİNAYETİNE KURBAN GİTTİ

2022 Yılı Ocak ayından bu güne kadar ülke genelinde 346 kadının, Adana’da ise 11 kadının kadın cinayetine kurban gittiğini savunan Dolançay, “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre 2022 Yılı Ocak ayından bugüne kadar ülkemizde 346 kadın, yaşadığımız kentte ise 11 kadın erkekler tarafından öldürülmüştür. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için, öncelikle yasaların uygulanması ve kadınların kazanımlarının garanti altına alınması gerekir. Kadına karşı şiddeti bir insan hakkı ihlali ayrımcılık türü olarak tanımlayan İstanbul Sözleşmesi, şiddetin önlenmesi, etkin soruşturma yürütülmesi, destek ve koruma mekanizmaları sağlanması ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda en kapsamlı İnsan Hakları Sözleşmesidir . Toplumsal cinsiyet eşitliğini hem yasalarda hem de toplumsal yaşamda sağlanmasını ve kadının güçlendirilmesini esas alan İstanbul Sözleşmesi'nin yürüklükten kaldırılması ile kadınlar bu haklardan mahrum bırakılmıştır. Bizler kadınları koruyan bu sözleşmenin yanında olduğumuzu bir kez daha tekrar ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

KADINLARA DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYORUZ

Ayten Dolançay, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı olarak, şiddete maruz kalan ya da kalma ihtimali bulunan sosyal destek, ekonomik destek talebi olan ve kendilerine başvuru yapan kadınlara danışmanlık hizmeti verdiklerini aktardı. Yakınları tarafından şiddet gören kadınlar ve diğer kadınlarında başvuru yaptığını vurgulayan Dolançay, “6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında, Adana Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı olarak, şiddete maruz kalan ya da kalma ihtimali bulunan sosyal destek, ekonomik destek talebi olan ve bize başvuru yapan kadınlara danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Ayrıca tüm aile bireylerinin gerekli hizmetleri almaları için ilgili kurumlara yönlendirmeleri yapılmaktadır . 2022 Ocak ayından bu güne kadar bizlere 9'u erkek, 107'si kadın, 2'si çocuk olmak üzere toplam 118 kişi başvuruda bulunmuştur. 57 kadın ve 2 çocuk şiddete maruz kalan ya da kalma ihtimali bulunarak başvuruları alınmıştır. Bu kadınların 29'u eşi, 12'si eskiden evli olduğu erkek, 2'si babası, diğer kadınlar ise oğlu, damadı, erkek kardeşleri tarafından şiddete maruz kalmıştır” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş'ta FETÖ hükümlüsü yakalandı Kahramanmaraş'ta FETÖ hükümlüsü yakalandı

 

EN ÇOK YAKINLARI TARAFINDAN ŞİDDETE MARUZ KALIYORLAR

“Bu da demek oluyor ki kadınlar en çok kendi yakınları tarafından şiddete maruz kalıyorlar” diyen Dolançay, Kadın Danışma Merkezi ve Kadın Sığınmaevi ile ilgili çalışmalara başladıklarını anlattı. Yerel Eşitlik Eylem Planı hazırladıklarını vurgulayan Dolançay, “Kendilerine başvuru yapan 12 kadın iki veya daha fazla kişi tarafından, 12 kadın ise boşanma aşamasında iken şiddete maruz kalmıştır. Kadınlar en çok fiziksel şiddete maruz kaldığını söylerken, psikolojik, ekonomik ve diğer şiddet türlerine de maruz kaldıklarını belirtmişlerdir. Adana Büyükşehir Belediyesi olarak kadına yönelik şiddetle mücadele için Kadın Danışma Merkezi ve Kadın Sığınmaevi ile ilgili çalışmalara başladık. Belediyecilik anlayışını eşitlikçi , katılımcı , şeffaf yönetim ilkeleri üzerine kuran bir belediye olarak , başta kadınlar olmak üzere eşit haklardan yararlanamayan tüm toplumsal gruplar için yaşanabilir bir kent inşa etmek ayrıca toplumsal cinsiyet temelli şiddet ile etkin mücadele etmek amacıyla Yerel Eşitlik Eylem Planı hazırlıyoruz” dedi.

 

FARKINDALIK ÇALIŞMALARI

Yine 11 Mart 2022 tarihli Adana Büyükşehir Belediye Meclisinin 58 Sayılı Kararı ile ‘Çalışanlara Yönelik Hane İçi Şiddet Politika Rehberi’ oluşturduklarından bahseden Dolançay, “ Tüm çalışanlara eşitlik ilkesi ile sağlıklı, güvenli bir ortamda, dayanışma kültürü ile destek ve yardım alabilecekleri, şiddetin hiçbir türüne hoşgörü göstermeyen bir iş yeri ortamı sağlamayı amaçlıyoruz. Şiddete maruz kalan çalışanın hukuki, psikolojik ve tıbbi destek almaları sağlanmaktadır. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü ile 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü çerçevesinde 16 gün boyunca kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddete farkındalık çekmek amacı ile film gösterileri, eğitim, bilgilendirme çalışmaları yapılacaktır” şeklinde konuştu.

 

ÖLDÜRÜLEN KADINLAR İÇİN FİDAN DİKİLECEK

Öldürülen kadınlar anısına fidan dikeceklerini belirten Dolançay, “Ayrıca 26 Kasım 2022 saat 11.00'de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ormanı'nın, da Adana'da öldürülen kadınların anısına fidan dikeceğiz. Fidanlar, kadınlar öldürüldüğü için değil şiddetsiz bir dünyada başarılarını yaşatmak için dikilsin. Adana Büyükşehir Belediyesi olarak diyoruz ki, Dünyada ve ülkemizde kadına yönelik şiddeti kınıyor, cinsiyetçi bakış açısının karşısında olduğumuzu, böylesi bir günün insanlığın gündeminden kaldırılması için şiddetin her türüne karşı üzerimize düşeni yapmakla kendimizi sorumlu görüyoruz” diye konuştu.