Nilgün Taze

(İLKHABER)- Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi, dolandırıcıların hızlı yöntemler geliştirmelerine olanak tanıyor. Bu yöntemlerden biri, SMS yoluyla dolandırıcıların kurbanlarına ulaşması ve onları sahte bağlantılara tıklamaya ikna etmeye çalışmalarıdır. Öyle gerçekçi ki bu mesajlar bilinçli insanları bile ağına düşürebiliyor. Resmi kurumlara birebir benzer logo ve başlık ile gönderilen bu mesajları dikkate almamanız ve bağlantıyı tıklamamanız için nelere dikkat edeceğinizi açıkladık..

Ekran görüntüsü 2023-09-16 133118

Adana’nın kasım ayı ihracatında lider kimya sektörü Adana’nın kasım ayı ihracatında lider kimya sektörü


Dolandırıcıların SMS Yoluyla Hileleri


Dolandırıcılar, kişisel bilgileri veya mali varlıkları ele geçirmek için farklı yollar denemektedirler. Son dönemlerde, SMS üzerinden gönderdikleri sahte mesajlarla insanların güvenini kazanarak, onları zararlı bağlantılara tıklamaya ikna etmeye çalışıyorlar. Bu tür SMS dolandırıcılığı, kurbanlarına genellikle şunları içeren mesajlar göndererek gerçekleşir:
•    Ödül kazandınız!
•    Hesabınızda bir sorun var, lütfen hemen kontrol edin.
•    Yeni bir iş fırsatı!
•    Size özel bir teklif.
•    Hızlı para kazanma şansı.
Bu tür mesajlar, insanların merakını ve ilgisini çekmeye çalışırken, içerdikleri bağlantılar genellikle zararlı yazılımların veya kişisel bilgi çalma girişimlerinin kapısını açar. Kartlarınızı ve kişisel bilgilerinizi endekslediğiniz cep telefonunuzu ele geçirerek tüm bilgilerinize erişebilirler. 


Kişisel Güvenliğinizi Koruma Yolları

•    Bilinmeyen Kaynaklardan Gelen Bağlantılara Tıklamayın: Tanımadığınız veya güvendiğiniz kaynaklardan gelmeyen SMS'lerdeki bağlantılara tıklamaktan kaçının.
•    Bağlantıları Kontrol Edin: Bir bağlantının güvenli olup olmadığını anlamak için üzerine gelerek hedef adresi kontrol edin. Şüpheli görünüyorsa tıklamaktan kaçının.
•    Kişisel Bilgileri Paylaşmayın: Bilinmeyen kişilerle veya kaynaklarla kişisel veya mali bilgilerinizi paylaşmayın.
•    Güncellemeleri Takip Edin: İşletim sistemi, tarayıcı ve diğer yazılımlarınızın güncel olduğundan emin olun. Güncellemeler, güvenlik açıklarını kapatır.
•    Şüpheli Mesajları engelleyin:  Şüpheli mesajları veya dolandırıcılık girişimlerini yetkililere raporlayın.


Hedef Yaşlı Kesim Oluyor


Bilişim teknolojisindeki hızlı gelişmeler ve insanların sosyal medyayı aktif olarak kullanması, birçok güvenlik sorununu da beraberinde getirdi. Daha önce dolandırıcıların hedefi telefon aracılığıyla insanları ağlarına düşürmek iken, şimdi ise gelişen ve hızla yayılan dijital platformda sahte hesaplar ile ağına düşürmek. Yaşlı kesimlerin daha fazla dolandırıcıların hedeflerinde olduğunu belirten Av. Tanrıseven, “Bugünlerde yaygın olarak asker savcı olarak kendilerini tanıtıp herhangi bir örgüt tarafından mal varlıklarını ele geçirildiğini ya da borcunuz var yalanıyla korkutup verdikleri talimatlar doğrultusunda vatandaşı ağlarına düşürüyorlar. Yaşlı kesimini daha kolay kandırabileceklerini düşündükleri için de hedefleri yaşlılar oluyor.’’dedi.

Ekran görüntüsü 2023-09-16 133153

Bilinmeyen kaynaklardan gelen bağlantılara tıklamamak ve kişisel bilgilerinizi paylaşmamak, dolandırıcılara karşı savunmanızı güçlendirecektir. Herkesin bu tür tehditlere karşı bilinçli olması, dolandırıcılara karşı daha güvenli telefon ve internet kullanımını bilmemiz faydalı olacaktır.