Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda gazetemiz yazarı Öğretim Üyesi Dr. M. Zeki Uyanık, Mersin Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne atandı.

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni birinci olarak bitiren Mehmet Zeki Uyanık, Konya Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İslam Hukuku’nda ‘İhtikâr’ (Karaborsa) tezi ile mastırını yaptı. Daha sonra Necmeddin Erbakan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “İslam Hukukunda Hapis Cezası ve Hapishane” tezi ile doktorasını aldı.

Diyanet İşleri Başkanlığında 14 yıldır görev yapan Uyanık, bir buçuk yıldır Mustafa Kemal Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapıyor.

Mustafa Kemal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından Öğretim Üyesi Dr. M. Zeki Uyanık için veda töreni düzenlendi. Öğretim üyeleri ve personelin yer aldığı törende, MKÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Kırman tarafından plaket takdimi yapıldı.

MKÜ İlahiyat Fakültesi’nde görev yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Öğretim Üyesi Dr. M. Zeki Uyanık; “Bir buçuk yıldır burada görev yapmaktayım. MKÜ İlahiyat Fakültesi benim ilk atandığım yer. Bende ayrı bir yeri var. Birlikte çalıştığım tüm mesai arkadaşlarıma göstermiş oldukları yakın ilgiden dolayı canı gönülden teşekkürlerimi iletiyorum. Bundan sonra görevime Mersin Üniversitesinde devam edeceğim” dedi.

BİYOGRAFİSİ

Öğretmenlik hayaline 44 yaşında kavuştu Öğretmenlik hayaline 44 yaşında kavuştu

Mardin’in Midyat ilçesinin Gelinkaya köyünde 1977 yılında doğdu. İlkokulu Gelinkaya köyünde,  ortaokul ve liseyi de Adana’da bitirdi. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni birincilik ile tamamladı. Konya Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İslam Hukuku’nda “İhtikâr” (Karaborsa) tezi ile mastırını yaptı. Daha sonra Necmeddin Erbakan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “İslam Hukukunda Hapis Cezası ve Hapishane” tezi ile doktorasını aldı.

Memuriyet hayatına Mersin’in Gülnar ilçesinde İmam-Hatip olarak başladı. Daha sonra Konya İl müftülüğü vaizi oldu. Konya Selçuk Eğitim Merkezini bitirdi. Ardından Adana’nın Yumurtalık ilçesinde Vaizlik görevinde bulundu. Adana'nın merkez Çukurova ilçesinde Uzman Vaizlik de yapan Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Zeki Uyanık bir buçuk yıldır Mustafa Kemal Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapıyor.

Üniversitede görev yaptığı süre içerisinde birçok konferanslara da katılan Dr. Mehmet Zeki Uyanık, ‘İslam Hukukunda, Hapis Cezası ve Hapishane’ adlı ilk kitabı da geçtiğimiz yıl yayınlandı.

Bundan sonra Mersin Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi’nde görev alacak olan Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Zeki Uyanık 17 yıldır çeşitli yerel Tv ve Gazetelerde Program ve Yazarlık yapmaktadır. Arapça ve İngilizce bilmekte, evli ve dört çocuk babasıdır.