banner6

Belediye baskıncılarına para ve hapis cezası verildi

Adana Büyükşehir Belediyesi'ni bastıkları iddiasıyla yargılanan 12 kişiden 11'i bin 500 TL'den 12 bin TL'ye kadar para ve 1.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanıkların cezaları ertelendi.

Belediye baskıncılarına para ve hapis cezası verildi
Belediye baskıncılarına para ve hapis cezası verildi

 

  ADANA (İHA) - Adana Büyükşehir Belediyesi'ni bastıkları iddiasıyla yargılanan 12 kişiden 11'i bin 500 TL'den 12 bin TL'ye kadar para ve 1.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanıkların cezaları ertelendi. 

  Büyükşehir Belediyesi'ni 21 Aralık 2010'da basıp, "MHP İl Başkanını kovmuşsunuz. Biz Ülkü Ocakları olaya el koyuyoruz. Bundan sonra bizim haberimiz olmadan hiç kimse hiçbir işlem yapamaz" diyerek Genel Sekreter Yardımcısı Kenan Gündoğdu ile birlikte 5 kişiyi yaraladıkları iddiasıyla tutuksuz yargılanan sanıklar, Adana 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'kamu görevlisini kasten yaralama, kamu malına zarar vermek, kasten yaralama, suça azmettirme, kamu görevlisine sövme' suçlarından karar duruşmasına çıktı. Yaklaşık 1.5 yıldır devam eden duruşmaya katılan ve haklarında 3 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası istenen sanıklardan Adana Merkez Ülkü Ocakları 2. Başkanı Gökhan Tupa, asıl saldırıya kendilerinin uğradığını söyledi. Tupa, "Orada çalışanlar bize saldırdı. Kenan Gündoğdu'nun odasına girenler kendi çalışanlarıdır. Bize fiili saldırınca o zaman ortalık karıştı. Bilerek belediyenin malına zarar vermedim" diyerek beraatını istedi.

  Ülkü Ocakları üyesi İsa Özbek de, büfe yeri almak için Büyükşehir Belediyesi'ne gittiğini belirterek, "Diğer arkadaşlar da oradaydı. Hep birlikte Kenan Bey'in odasına girdik. Herkes kim olduklarını tanıttı. Odaya girdiğimizde Kenan Bey sinirliydi. Belki bize karşı değildi, ancak halinde sinirli olduğu belliydi. Gürhan 'Ben ocak başkanıyım' diyince o da, 'Ocağınıza da başkanınıza' diyerek küfür etti, kül tablasını fırlattı. Sonra içeri adamları girdi, arbede oldu. Ben kendimi dışarı attım, kimseye zarar vermedim" dedi.

  Seyhan Ülkü Ocakları Başkanı Gencay Çelik, Yüreğir Ülkü Ocakları Başkanı Gürhan Kütük, Ülkü Ocakları üyeleri Umut Kapucugil, Oğuz Memiş, Sercan Üzelmeriç, Mustafa Oflaz, Serhat Eroğlu, İbrahim Karaoğlu ile baskını azmettirdiği öne sürülen MHP Adana eski İl Başkanı Erdoğan ve müşteki sanık konumunda bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Kenan Gündoğdu ise, suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini istedi. Mahkeme, sanıklar Özbek, Oflaz, Tupa, Memiş, Kapucugil ve Üzelmeriç'i 4 kişiyi darp etmekten 3'er bin liradan toplam 12'şer bin lira, Çelik'i 3 bin lira para, 1 yıl 12 gün hapis, Kütük'ü 3 bin lira para, Kenan Gündoğdu'yu bin 500 lira para, Eroğlu ve Karaoğlu'nu ise 3'er bin lira para ve 1'er yıl 5'er ay 15'er gün hapis cezasına mahkum etti. Sanıkların cezaları hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına çevrilip ertelendi. 5 yıl boyunca başka suç işlemeleri halinde sanıklar bu cezalarını da çekecekler. MHP Adana eski İl Başkanı Erdoğan ise delil yetersizliğinden beraat etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER