TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Biden'dan 160,000 Borçluya 7.7 Milyar Dolarlık Öğrenci Kredisi Affı

Başkan Joe Biden, yönetiminin devam eden borç hafifletme çabaları kapsamında 160,000 borçlu için 7.7 milyar dolarlık öğrenci kredisi borcunun iptal edildiğini duyurdu. Bu adımla birlikte, Biden'ın borç hafifletme eylemlerinden yararlanan toplam kişi sayısı 4.75 milyona yükseldi.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2024 23:19
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2024 23:19
Kaynak: Haber Merkezi
Biden'dan 160,000 Borçluya 7.7 Milyar Dolarlık Öğrenci Kredisi Affı

ABD Başkanı Joe Biden, yönetiminin devam eden borç hafifletme çabaları kapsamında 160,000 borçlu için 7.7 milyar dolarlık öğrenci kredisi borcunun iptal edildiğini duyurdu. Bu adımla birlikte, Biden'ın borç hafifletme eylemlerinden yararlanan toplam kişi sayısı 4.75 milyona yükseldi.

Borç affı, Saving on a Valuable Education (SAVE) Planına katılanları hedefliyor. Ortalama bir yararlanıcı, 35,000 doların üzerinde iptal edilmiş borç alıyor. Bu tedbirden yararlananlar arasında öğretmenler, hemşireler, kolluk kuvvetleri gibi kamu hizmeti çalışanları ve çeşitli değişiklikler yoluyla yardım için onaylanan diğerleri yer alıyor.

Başkan Biden, öğrenci borçlarının silinmesi konusundaki kararlılığını vurgulayarak, "Bugünkü duyuru, son üç yılda öğrenciler ve borçlular için kaydettiğimiz önemli ilerlemenin üzerine geldi. Cumhuriyetçi seçilmiş yetkililer bizi kaç kez durdurmaya çalışırsa çalışsın, öğrenci borçlarını iptal etmek için çalışmaktan asla vazgeçmeyeceğim," dedi.

Bu açıklamayla birlikte, Biden'ın görev süresi boyunca onaylanan toplam borç ertelemesi 167 milyar dolara ulaştı. Öğrenci borçları konusu, Biden'ın genç seçmenler için bir öncelik olmaya devam ediyor.

Eski Başkan Donald Trump'ın kampanyası, Biden'ın öğrenci kredisi iptaline yaklaşımını eleştirerek, bunu "Kongre'nin tek bir eylemi olmadan" gerçekleştirilen bir kurtarma paketi olarak nitelendirdi. Cumhuriyetçi eleştirmenler, Başkan'ın eylemlerinin yürütme yetkisinin aşılmasını temsil ettiğini ve üniversite eğitimi almış borçlulara diğer borçlu türlerine göre haksız bir avantaj sağladığını savundu.

ABD Eğitim Bakanlığı'nın bir ofisi olan Federal Öğrenci Yardımı'na göre, 2023'ün sonuna yaklaşırken, 1.6 trilyon doların üzerinde ödenmemiş kredisi olan 43.2 milyon ABD öğrenci kredisi alıcısı vardı. Bu rakam, 2008 mali krizinden bu yana belirgin bir şekilde arttı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.