TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

BM Genel Kurulu'ndan tarihi karar: 11 Temmuz "Srebrenitsa Soykırımını Anma Günü" olarak kabul edildi

BM Genel Kurulu, Almanya, ABD ve diğer birçok ülkenin önerisiyle 11 Temmuz'u "Srebrenitsa Soykırımını Anma Günü" olarak kabul etti. Karar, soykırımın inkarını kınarken, Bosna-Hersek'teki iç savaşta yaşananları hatırlamayı ve benzer olayların tekrarlanmasını önlemeyi hedefliyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 11:38
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 11:41
Kaynak: Haber Merkezi
BM Genel Kurulu'ndan tarihi karar: 11 Temmuz "Srebrenitsa Soykırımını Anma Günü" olarak kabul edildi

BM Genel Kurulu'nda alınan tarihi kararla, 11 Temmuz artık "Srebrenitsa Soykırımını Anma Günü" olarak anılacak. Almanya, ABD ve birçok ülkenin önerisiyle gündeme gelen bu karar, 84 üye ülkenin oylarıyla kabul edildi. Öneriye ABD, İngiltere ve Fransa'nın da destek vermesi dikkat çekti. Karara sert tepki gösteren ülkeler arasında ise Sırbistan, Rusya, Çin ve Macaristan gibi ülkeler bulunuyor. Slovakya ve Yunanistan gibi ülkeler ise çekimser kaldı. Karar, basit çoğunlukla kabul edildiği için BM Genel Kurulu'nda gündeme geldi.

BM Genel Kurulu'nun kabul ettiği karar, sadece Srebrenitsa'da yaşanan soykırımı anma günü olarak belirlemekle kalmıyor, aynı zamanda soykırımın inkarını da kınayarak, benzer olayların tekrarlanmasını önlemeyi amaçlıyor. Karar metni, uluslararası mahkemeler tarafından suçlanan kişileri yücelten eylemlerin kınanmasını öngörüyor ve üye ülkeleri bu konuyu eğitim sistemlerinde ders olarak işlemeye çağırıyor.

Srebrenitsa Soykırımını Anma Günü

Karar tasarısında, Bosna Hersek'te istikrarın korunması ve çeşitlilik içinde bütünlüğün teşvik edilmesi amacıyla değerlendirme yapıldı. Bu öneri doğrultusunda karar metnine, "uluslararası hukuka göre soykırım suçunun cezai sorumluluğunun bireysel olduğu ve bir bütün olarak herhangi bir etnik, dini veya başka grup ya da topluluğa atfedilemeyeceği" ifadesi eklendi.

11 Temmuz 1995'te Srebrenitsa'da yaşananlar, Bosna-Hersek'teki iç savaş sırasında BM tarafından "güvenli bölge" ilan edilen şehirde yaşandı. Srebrenitsa, Sırp güçleri tarafından kuşatılarak yaklaşık 8 bin Bosnalı erkek ve çocuğun katledildiği trajik olaylara sahne oldu. Bu olaylar, uluslararası mahkemelerde "soykırım" olarak nitelendirildi ve sorumluları yargılandı.

Ancak, Sırp tarafı karara sert tepki gösterdi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, kararın eski yaraları açacağını ve siyasi kargaşaya yol açacağını belirtti. Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik ise Srebrenitsa'da soykırım yaşanmadığını iddia ederek, BM kararını tanımayacaklarını açıkladı.

Srebrenitsa Soykırımını Anma Günü

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.