TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Florida'da yapay et yasaklandı

Florida eyaleti, 1 Temmuz 2024 itibarıyla laboratuvar ortamında üretilen yapay etin üretimini, satışını ve dağıtımını yasaklayan bir yasa yürürlüğe koydu. Bu yasa, Dünya Ekonomik Forumu tarafından alternatif protein kaynağı olarak teşvik edilen ve ABD Tarım Bakanlığı'nın da geçtiğimiz yıl onay verdiği yapay ete ilk yasak getiren yasa olma özelliğini taşıyor.

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2024 20:16
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2024 20:16
Kaynak: Haber Merkezi
Florida'da yapay et yasaklandı

ABD'nin Florida eyaletinde, laboratuvar ortamında üretilen etin (yapay et) üretimini, satışını ve dağıtımını yasaklayan yasa bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Bu sayede Florida, ABD'de yapay eti yasaklayan ilk eyalet oldu.

YAPAY ET NEDEN YASAKLANDI?

Yapay eti "sahte et" olarak tanımlayan Florida Valisi Ron DeSantis tarafından imzalanan yasa, eyalette yıllık 900 milyon dolar kaynak oluşturan büyükbaş hayvancılığı korumayı amaçlıyor. DeSantis, "Petri kaplarında protein üretiminin Davos'taki dünya elitlerinin projesi olduğunu ve hayvancılığı bitirmeyi amaçladığını" savunuyor.

YASAĞA UYMAYANLARA CEZA

Yasayı ihlal edenler 500 dolar para cezası veya 60 güne kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalacak.

FLORİDA'DAN ÖNCE DE ADIMLAR ATILMIŞTI

Florida'nın bu adımı, ABD Tarım Bakanlığı'nın (USDA) geçtiğimiz yıl haziran ayında ülkede yapay et satışına onay vermesi ve Dünya Ekonomik Forumu'nun da alternatif protein kaynağı olarak bu yöntemi teşvik etmesiyle çelişiyor.

YASAK ÖNCESİ SON PARTİ

Yasağın başlamasına günler kala, California merkezli bir üretici firma, 27 Haziran Perşembe günü Florida'nın Wynwood semtindeki bir çatı katında, laboratuvar üretimi etlerin tadımının gerçekleştirildiği bir parti organize etti.

ALABAMA'DA DA YASAK VAR

Florida'daki yasağın yanı sıra, benzer bir yasa tasarısı da Alabama'da kabul edildi. Bu yasa 1 Ekim'de yürürlüğe girecek ve eyalette laboratuvarda et üretimi, satışı ve dağıtımını yasaklayacak. Yasağa uymayanlar 500 dolar para cezası veya üç aya kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

DÜNYA GENELİNDE YAPAY ET DURUMU

Dünyada yapay et üretimi alanında faaliyet gösteren yaklaşık 150 şirket bulunuyor. Bu şirketlerden 43'ü ABD'de faaliyet gösteriyor. Yapay et, doğal ete nazaran pahalı olmasına ve henüz küçük bir endüstri olmasına rağmen, sektör milyarlarca dolar yatırım çekiyor.

YAPAY ET NASIL ÜRETİLİYOR?

Yapay et, yaşayan hayvanlardan alınan hücreler veya döllenmiş yumurtaların çelik haznelerde yetiştirilmesiyle elde ediliyor. Buradaki hücreler, laboratuvar ortamında su, şeker, yağlar ve vitaminlerden oluşan karışımlarla besleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.