TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Fransa, denizaşırı toprağı Yeni Kaledonya'daki çatışmaları bastırmak için asker gönderdi

Fransa, Güney Pasifik'te bulunan Yeni Kaledonya'da günlerdir devam eden çatışmaları bastırmak amacıyla adaya asker gönderdi. Detaylar haberimizde...

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 11:33
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 11:33
Kaynak: Haber Merkezi
Fransa, denizaşırı toprağı Yeni Kaledonya'daki çatışmaları bastırmak için asker gönderdi

Fransa, Güney Pasifik'teki denizaşırı toprağı Yeni Kaledonya'da yaşanan şiddet olaylarını kontrol altına almak için adaya asker sevk etti.

Fransız askerleri, Yeni Kaledonya limanlarına ve uluslararası havalimanına konuşlandırıldı.

OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ, TİKTOK YASAKLANDI

Fransa Başbakanı Gabriel Attal, kriz toplantısının ardından yaptığı açıklamada, bölgede çıkan çatışmalar nedeniyle TikTok'un yasaklandığını ve olağanüstü hal ilan edildiğini belirtti.

GERGİNLİK FRANSIZ OY HAKKI TASARISIYLA BAŞLADI

Üç gündür devam eden çatışmalarda biri polis olmak üzere dört kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı. Gerginlik, Paris'in, bölgede 10 yıl yaşamış olan Fransızlara oy hakkı tanıyan yasa tasarısını parlamentoya sunmasıyla başlamıştı. Çarşamba sabahı Fransa parlamentosu tasarıyı onayladı.

Fransız toprağı Yeni Kaledonya'da, Fransızlara oy hakkı verilmesini öngören yasa tasarısına karşı çıkan bağımsızlık yanlısı gruplar ile polis arasında çıkan çatışmalar, bölgeyi gerginliğe sürükledi.

BAĞIMSIZLIK YANLISI GRUPLAR TASARIYA KARŞI ÇIKIYOR

Büyük oranda yerlilerden oluşan bağımsızlık yanlısı gruplar, tasarıyı "yönetimdeki etkilerini azaltacağı" iddiasıyla reddediyor. Bu durum, sokak protestolarına ve gerginliğe yol açtı.

Protestolar ve gerginlik, mağazaların yağmalanması ve kamu binalarının kundaklanmasıyla çatışmaya dönüştü. Bu olaylar, Yeni Kaledonya'nın 1980'lerden bu yana yaşadığı en büyük iç çatışma olarak nitelendiriliyor.

YENİ KALEDONYA'NIN TARİHİ VE SİYASİ DURUMU

Avustralya ve Fiji arasında yer alan ve başkenti Noumea olan Yeni Kaledonya, 19. yüzyıldan bu yana Fransız toprağı. Sömürgecilik sonrası dönemde de Fransa'nın bir parçası olmaya devam etti.

1998 yılında imzalanan Noumea Anlaşması ile Fransa, bölgeye daha fazla siyasi özerklik vermeyi ve seçmen listesini o dönemdeki yerleşik halkla sınırlı tutmayı kabul etti. Bu anlaşmadan bu yana seçmen listeleri güncellenmedi ve adaya yeni yerleşenler oy kullanamıyor. Bu durum da bağımsızlık yanlılarının tepkisine neden oluyor.

BAĞIMSIZLIK REFERANDUMLARI VE YERLİ HALK

1998'den bu yana bölgede üç kez bağımsızlık referandumu yapıldı. İlk ikisini bağımsızlık karşıtları az farkla kazanırken, Aralık 2021'deki son referandumda bağımsızlık yanlısı partiler Covid nedeniyle erteleme talepleri kabul edilmeyince referandumu boykot etti.

Yaklaşık 300 bin nüfuslu Yeni Kaledonya'da yerel Kanak kabilesi nüfusun yaklaşık yüzde 40'ını oluşturuyor. Kanaklar, adaya sonradan yerleşenlerin oy kullanmasının Fransa yanlısı politikalara destek sağlayacağını savunuyor.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.