Eczacılıkta yaşanan hak kayıpları ve diğer sorunlar için eczacılar olarak 27 Kasım 2022 Pazar günü Ankara’da miting yaparak seslerini duyurmaya çalışacaklarını söyleyen Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, talepleri yine karşılık bulmazsa eczacılar kapatma eylemleri yapacaklarını söyledi.

Selma ATAŞ

ADANA (İLKHABER)-Eczacılıkta yaşanan hak kayıpları ve diğer sorunlar için eczacılar olarak 27 Kasım 2022 Pazar günü Ankara’da miting yaparak seslerini duyurmaya çalışacaklarını söyleyen Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, talepleri yine karşılık bulmazsa eczacılar kapatma eylemleri yapacaklarını söyledi.

Piyasada bazı ilaçların bulunmadığı sık sık şikayet konusu oluyor. Eczanelerde bulunmayan bu ilaçlarında sorumlusunu eczacılar olarak gören bazı hasta ve hasta yakınlarını ilaç bulamadıkları eczanelerdeki eczacılara tepki gösteriyor. Durumla alakası olmayan eczacılar vatandaşların bilinçsizce kendilerine tepki göstermesinden bıkmış durumda. Yaşanan bu durumun yanı sıra eczacılar bir diğer mağduriyeti ise, dönemsel Euro Değerlendirmesi ve bu İlaç Fiyat Kararnamesi. Eczacılar bu sorunlarına çözüm arıyor.

Eczacılıkta yaşanan hak kayıpları ve diğer sorunlar için eczacılar  27 Kasım 2022 Pazar günü Ankara’da miting yaparak seslerini duyurmaya çalışacak. Talepleri yine karşılık bulmazsa eczacılar kapatma eylemleri yapacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, İlaçların bulunmaması ve eczacılıkta yaşanan hak kayıplarının dayanılmaz noktaya ulaştığını söyledi. Halkın ilaca ucuz olarak ulaşabilmesi ve eczanelerin kapanmaması için 27 Kasım 2022’de Ankara’da düzenleyecekleri belirten Yalbuzdağ, mitinge meslektaşlarını, eczane teknisyenlerini ve tüm halkı davet etti.

‘İlaç yok’larının sorumlusunun eczacı olmadığını belirten Mürsel Yalbuzdağ, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada “İlaç fiyat farklarının sorumlusu da eczacılar değildir. Eczanelerde bulunmayan her ilaçta, fark çıkaran her ilaçta eczacılar hastalarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu durumun sorumlusu biz değilken, bizim sorumlu tutulmamız kabul edilemez”  dedi.

Kahramanmaraş'ta kombi çalan 2 hırsızlık zanlısı tutuklandı Kahramanmaraş'ta kombi çalan 2 hırsızlık zanlısı tutuklandı

Döviz karşısında ana sermayelerinin de eriyip, gittiğini ifade eden Başkan Ecz. Yalbuzdağ, “Bu dönemsel Euro Değerlendirmesi ve bu İlaç Fiyat Kararnamesi artık işlemez hale gelmiştir, acilen müdahale edilmesi  gerekmektedir.  İlaç, eczanede değer kazanır, eczacının bilgisi ve emeği ile değer kazanır. İlaç, değersiz hale getirilerek, eczacının emeği ve bilgisi de değersiz hale getirilmeye çalışılmaktadır. Meslekte karşı karşıya kaldığımız sorunlar katlanılamaz bir boyuta ulaşmıştır. Eczacılar bir kredi borcunu bir başka kredi borcuyla ödemeye çalışmaktadır. İlaç Fiyat Kararnamesi düzeltilmek zorundadır.  9 Temmuz’da ve 12 Ekim’de yapılan değişiklikler taleplerimizi karşılamaktan uzaktır. Sağlıkta tasarruf olmayacağını bir kez daha haykırıyoruz. Halkın sağlığından, halkın ilacından tasarruf olmaz. Halkın sağlığı ile oynamayın” diye konuştu.

Eczacılıkta yaşanan hak kayıplarının artık dayanılmaz noktaya ulaştığının altını çizen Başkan Ecz. Yalbuzdağ, “Sağlık Bakanlığı tarafından 12 Ağustos tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan ve kamuda görev yapan sağlık çalışanlarının özlük haklarındaki usul ve esasları belirleyen “Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği”nin yarattığı hak kaybı, kamu eczacılarımız nezdinde halen devam etmektedir. Yönetmelikte yapılacağı belirtilen son değişiklik, stratejik personel olarak görev yapan kamudaki meslektaşlarımızın mağduriyetini gidermekten çok uzaktır. Emekli kamu eczacılarımızın uğradığı hak kayıplarının acilen giderilmesi için gereken mevzuat değişikliği ivedilikle yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Taleplerinin karşılık bulamadığı takdirde eczane kapatma eylemlerinin olacağına dikkat çeken  Yalbuzdağ, “Eczacılığın var olma savaşında hepimiz tek bir yürek olarak, sel gibi akarak Ankara’da yüksek sesle haksızlıklara dur demeliyiz. Duymayan kulakların duymasını, görmeyen gözlerin görmesini sağlamak zorundayız. Onun için ‘şimdilik’ diyerek açığız diyoruz. Çünkü yarın ne olacağını biz de bilmiyoruz. Büyük Eczacı Mitingi sonrası taleplerimize karşılık bulamadığımız takdirde tam gün eczane kapatma eylemimiz olacak. Şimdi zaman, hak arama zamanı! Şimdi zaman, sesimizi duymayanlara duyurma zamanı. Şimdi zaman, tüm yaşanan haksızlıklara dur deme zamanı! İlaç yokluklarına, ilaç fiyat farklarına, kontrolsüz açılan fakültelere, eczanelerdeki ekonomik çıkmaza, kamu eczacılarının hak kayıplarına, eczacıların yok sayılmasına, eczacılık mesleğinin değersizleştirilmesine 27 Kasım Pazar günü Ankara’da hep birlikte dur diyeceğiz”  ifadelerini kullandı.