TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Mardin Tıp eğitime müzikle başladı

Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde kurulan, Mardin Tıp Fakültesine kayıt yaptıran 41 öğrenciye önlükleri giydirildi, Tıp Fakültesinin Akademik Kadrosunun oluşturduğu koro cübbelerini çıkardı sazlarını aldı ve  öğrencilere ve ailelerine müzik ziyafeti çekti. 

Haber Giriş Tarihi: 19.09.2023 17:10
Haber Güncellenme Tarihi: 19.09.2023 17:10
Kaynak: Haber Merkezi
ilkhaber-gazetesi.com
Mardin Tıp eğitime müzikle başladı

ADNAN AVUKA
MARDİN(İLKHABER)-2021 yılında kurulan ve iki yılın sonunda bütün hazırlıklarını tamamlayarak ilk öğrencilerini alan Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesinin ilk öğrencilerine özel karşılama hazırlandı. Tıp Fakülesi akademik kadrosundan oluşan koro sahneye cübbeleri ile çıktı, cübbelerini çıkaran akademisyenler, saz çalıp türkü söyledi. Salandakilerden büyük alkış aldı. 
Ders başı törenine Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Rektör Yardımcıları Ömer Bozkurt ve Serhat Harman, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salim Bilici, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcıları, Tıp Fakültesi Akademik Kadrosu, Mardin Artuklu Üniversitesi Yönetim ve Hocaları, İl Sağlık Müdürü Uz.Dr. Saffet Yavuz, Tıp Fakültesinin ilk öğrencileri ve aileleri katıldı. 
Program Mardin, Mardin Artuklu Üniversitesi ve Tıp Fakültesinin tanıtıldığı kısa filmlerle başladı. Tıp Fakültesinin Akademik Kadrosunun tanıtımı yapıldı. 
Program, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salim Bilici ve Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ın konuşmalarıyla devam etti. 

 
Özcoşar: “Mardin’in Tıp Rüyası Gerçek Oldu” 
 Hekmet’in şehrinde hekim yetiştirmenin çok anlamlı olacağını kaydeden Rektör Özcoşar, varlığını mahlukatın eşrafi, ile ilgilenen  en saygın mesleğin hekimlik olduğunu söyledi. Hekimliğin yeryüzündeki en muhteşem ve gelişmiş varlık olan insanın sağlığını koruyan ve bozulan sağlığını tedavi eden önemli bir meslek olduğunun altını çizen  Rektör Özcoşar, çok kapsamlı bir bilgi edinip bu bilgiyi hikmetle yoğurduktan sonra sanata dönüştürerek mesleğini icra eden hekimlerin, tarih boyunca toplumda saygın bir konumda olduklarını ifade etti. 
Rektör Özcoşar Sözlerini şöyle sürdürdü:   “Tıp Fakülteleri hem hekim yetiştirmek, hem tıp alanında uzmanlık ve doktora eğitimi vermek, hem de hastaları tedavi etmek ihtiyaçlarının hepsini bir arada karşılayan önemli kurumlardır. Bütün bu görevleri yaparken bir taraftan da öğretim üyeleri aracılığıyla toplumun sosyal ve sağlıkla ilgili tüm sorunlarına çözümler ararlar. Bilimsel araştırmalar yaparlar. Sosyal çalışmalarda yer alırlar. Kızılay, Yeşilay gibi toplum yararına çalışan saygın kurumların hepsinin temelinde tıp fakültesi öğretim üyeleri yer almıştır. Mardin gibi kadim bir şehrin en öncelikli, gerekli, acil ve çok gecikmiş ihtiyaçlarının başında yukarıda saydığımız bütün fonksiyonları bir arada yerine getirecek bir tıp fakültesi kurulması geliyordu. Tıp Fakültesinin bu şehir için ne kadar önemli olduğunun bilinciyle, azimle, gayretle ve fedakarlıkla çalışarak, çok kısa bir sürede tıp fakültesinin kurulumunu, öğretim üyesi alımlarını, alt yapı, laboratuvar, kütüphane, derslik, hastane benzeri tüm ihtiyaçlarını tamamladık. Tıp fakültesi öğrencisi ve uzmanlık için asistan alımlarını yaptık. Bu süreçte yanımızda yer alan tüm kurum, kuruluş, şahıslara ve fakültemizin kurucu ekibine teşekkür ederiz. Bugün Mardin’in bir rüyası gerçek oluyor. Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesinin ilk öğrencilerinin eğitime başladığı bu tarihi günde sizlerle bir arada olmaktan dolayı çok mutluyum. Tüm öğrencilerimize ve ailelerine üniversitemize hoş geldiniz diyorum.” 
 
Tıp Dekanı, Tıp Öğrencilerini İlk Günlerinde Beş Dilde Selamlayıp Hoşgeldiniz Dedi  
Hep beraber farklı dinlerin, kültürlerin ve kimliklerin birlikte yaşadığı Mardin’imizde önemli bir bilimsel başlangıca şahitlik ettiklerini söyleyen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salim Bilici, yıllardır süren bir hazırlığın ve uzun süren çabaların bir sonucu olarak, Tıp fakültesinin ilk öğrencileri ile eğitime başladıklarını anlattı. 
Hızlıca kuruluş sürecini tamamladıklarını ve kısa bir süre içinde uzmanlık eğitimi vermeye başladıklarını belirten Bilici, Türkiye’de belki de ilk defa bu denli kısa bir sürede, kendi binasında tıp eğitimi vermenin mutluluğunu yaşadıklarını sözlerine ekledi. 
“Tıp Fakültemizin eğitime başlamasının Mardin’e ve Türkiye’mize hayırlı olmasını diliyorum” diyen Dekan Bilici öğrenci ve ailelerini beş dilde selamlayarak hoş geldiniz dedi. 
 
Tıp Hocalarından Müzik Dinletisi 


Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi hocalarından oluşan Tıp Korosu misafirlere unutulmaz bir müzik dinletisi sundu.  
Tıp Fakültesi Hocalarının müzik dinletisi izleyicilerden büyük beğeni aldı ve her parça coşkuyla alkışlandı. 

Kadro
 
Mardin’in İlk Tıp Öğrencileri Önlük Giyme Heyecanını Yaşadı 
Müzik dinletisinin ardından Mardin Artuklu Üniversitesini tercih ederek kazanan ve kayıtlarını yapan 41 öğrenci beyaz önlüklerini Rektör ve Tıp Hocalarının elinden giydiler. Aileler, Mardin’in ilk Tıp Öğrencileri olan çocuklarının hocalarının elinden önlüklerini giymesini heyecan ve sevinçle izlediler. 


  Özdener’den Rektör Özcoşar’a  çini tablo  
 Adana İl sağlık Müdürlüğünde  halk sağlığı uzmanı olarak görev yapan ve Tıp Fakültesinin kuruluşu sürecinde katkı sağlayan Uz.Dr. Nureddin Özdener, Tıp Fakültesinin Mardin’e çok yakıştığına vurgu yaparak, Rektör İbrahim Özcoşar’a çini tablo  takdim etti. 
Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesinin ilk öğrencilerinin derse başlaması vesilesiyle hazırlanan salon programı Rektör, Rektör Yardımcıları, Tıp Fakültesi Akademik Kadrosu ve ilk Tıp Öğrencilerinin katılımıyla çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi. 
Salon programının ardından, katılımcılara fuaye alanında kokteyl  verildi. Kokteyli Turizm Fakültesi Gastronomi bölümü araştırma ve eğitim görevlileri hazırladı.  

0a9c37d5-46a0-44e0-8c3e-65242ed70ace

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.