banner6

Okullarda ilk yarıyıl sona erdi

2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk yarısı sona erdi. Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Hüseyin Kaya, 2020-2021 eğitim öğretim yılını değerlendirdi.

Okullarda ilk yarıyıl sona erdi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk yarısı sona erdi. Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Hüseyin Kaya, 2020-2021 eğitim öğretim yılını değerlendirdi.

Eğitim Sen Adana Şube binası toplantı salonunda basın açıklaması yapan Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Hüseyin Kaya, Pandemi koşullarında başlayan 2020-2021 eğitim öğretim yılı ilk yarısı 22 Ocak 2021 tarihinde sona erdiğini söyledi. 2020-2021 eğitim öğretim yılı başlamadan önce okulların açılma tarihi çok önceden belli olmasına rağmen ne yüz yüze eğitim, ne de uzaktan eğitim uygulamalarına tam anlamıyla hazırlık yapılmadığını belirten Kaya, pandemi riskine karşı uzaktan eğitime geçilmesi ile kamusal bir hizmet olan ve her çocuğa eşit bir şekilde faydalanması gereken eğitim hakkına ulaşmanın güçleştiğini anlattı.

Kaya, özellikle düşük gelirli ve yoksul aile çocukları ile mevsimlik tarım işçiliği yapan çocuklar normal koşullarda bile eğitim olanaklarından yeterince yaralanamazken, uzaktan eğitim ile birlikte her çocuğun ulaşabileceği bilgisayar, internet gibi teknolojik araçlarının olmaması, çocukların eğitim sisteminden uzak kalmasına yol açtığını dile getirdi. İnternete ulaşamayan, bilgisayarı olmayan öğrencilerin tespit edilmesi için gerekli çalışmanın yapmadığını savunan Kaya, “Biz Eğitim- Sen olarak kendi olanaklarımızla yaptığımız çalışma sonucunda Türkiye genelinde 6 milyon öğrencinin Adana ilinde de 50 binden fazla öğrencinin uzaktan eğitim için gerekli cihazlara ve internet erişimine sahip olmadığını tahmin ediyoruz.”  dedi.

Öğretmenlerin internet ve elektrik masraflarının arttığını, ek ödemeler konusunda mağduriyetler yaşadığını vurgulayan Kaya, “2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk yarısı sonu itibariyle halen eğitim-öğretim kurumlarının fiziki ve altyapı sorunlarının devam etmesi, okulların fiziki yapısının pandemi koşullarına göre düzenlenmesinde eksiklikler olması, öğretmen ve yardımcı hizmetli kadrosu düzeyinin ve eğitim bütçesinin yüz yüze eğitimin başlaması için yeterli olup olmadığı en önemli tartışma konuları olarak öne çıkmaktadır. Başlatılan aşı çalışması sırasının ne zaman öğrencilere ve eğitim emekçilerine geleceği ise tam bir muammadır.” ifadelerini kullandı. 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER