İBRAHİM BAYSAL

ADANA (İLKHABER)- Adana Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, imara ve yapılaşmaya açılan tarım alanlarındaki vahim duruma dikkat çekti.

İmara ve yapılaşmaya açılan tarım alanları ile ilgili vahim duruma dikkat çekerek, "Tarımsal üretim yapılan alanlarda şimdi ekin yerine bina dikiliyor. Tarlalarda inşaat bitiyor. Tarım alanlarımızı betona ve ranta kurban ettirmeyeceğiz" dedi.

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Üretime düşman gibi davranarak AKP iktidarı ve tek adam rejimin izlediği yanlış, neoliberal, uluslararası tekelci politikaların olduğunu, tarımda ülkeyi net ithalatçı bir hale getirdiğini, ve bunların ise üretime garezi olduğunu, üreticiye düşman gibi davrandığını söyledi.

Soner Çetin oyunu kullandı Soner Çetin oyunu kullandı

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidara geldiği 2002 yılında bu yana 41 milyon 196 bin hektar tarım arazisi bulunduğunu bildiren CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, bu sayının 3 milyon 484 bin hektar azalışla 37 milyon 712 bin hektara düştüğünü söyleyerek şunları söyledi, "AKP döneminde neredeyse 3 Trakya büyüklüğünde tarım alanını kaybettik. Bilinmeli ki 21 yıllık AKP iktidarı döneminde tarım toprakları betona, ranta ve talana kurban edildi. Burada bir tarafta buğday tarlası var, diğer her yerde pıtrak gibi bitmiş beton binalar var. Burası daha önce tarım alanıydı. Bilinmeli ki 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun önderliğinde artık tarım topraklarını ranta, talana, betonlaşmaya kurban ettirmeyeceğiz".