TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çin imalat sektörü, Mart ayında 13 ayın en hızlı genişleme oranına ulaştı

Çin'in imalat sektörü, Caixin/S&P Global imalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi'ne göre Mart ayında son 13 ayın en hızlı genişleme oranına ulaşarak önemli bir artış gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 01.04.2024 23:17
Haber Güncellenme Tarihi: 01.04.2024 23:17
Kaynak: Haber Merkezi
Çin imalat sektörü, Mart ayında 13 ayın en hızlı genişleme oranına ulaştı

Çin'in imalat sektörü, Caixin/S&P Global imalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerine göre Mart ayında, son 13 ayın en hızlı genişleme oranına ulaşarak faaliyetlerinde önemli bir artış gösterdi.

PMI, Şubat ayındaki 50.9 seviyesinden Mart ayında 51.1'e yükselerek 51.0 olan tahmin rakamını aştı ve art arda beşinci ayda da büyümeye işaret etti. Endeksin 50'nin üzerinde olması, fabrika faaliyetlerinde genişlemeye işaret ediyor.

Bu büyüme, hem yurtiçi hem de yurtdışı müşterilerden gelen yeni siparişlerdeki artışa bağlanıyor ve bu da iş güvenini 11 ayın en yüksek seviyesine çıkardı. Bu olumlu eğilim, güçlü ihracat ve perakende satış verileri gibi diğer cesaret verici ekonomik göstergelerle uyumlu olup, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi için yılın başlangıcına ilişkin iyimser bir tablo çizmektedir.

2024 YILI İÇİN YÜZDE 5 CİVARINDA BİR BÜYÜME HEDEFİ AÇIKLANDI

Citi analistleri, Çin ekonomisi için 2024 yılı büyüme tahminini daha önce öngördükleri yüzde 4,6'dan yüzde 5,0'a yükseltti. Bu revizyona son dönemde açıklanan olumlu veriler ve etkili politika uygulamaları neden oldu. Ayrıca, Başbakan Li Qiang Mart ayında yapılan Çin Parlamentosu toplantısında 2024 yılı için yüzde 5 civarında bir büyüme hedefi açıklamıştır.

Ancak, analistler, ekonominin 2023 büyüme verilerini olumlu etkileyen 2022'deki düşük istatistiksel tabana dayanamayacağı için büyüme hedefine ulaşmanın ek teşvik önlemleri gerektireceği konusunda uyarıyor. Emlak sektöründe süregelen düşüş, ekonomik faaliyeti engellemeye devam ediyor.

PMI anketi, geçtiğimiz ay imalatçılar için artan üretim ve yeni siparişlerin altını çizdi. Denizaşırı pazarlardan gelen talep de iyileşti ve yeni ihracat siparişleri göstergesi, Şubat 2023'ten bu yana en yüksek noktasına ulaştı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.