TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

EBRD, Türkiye ekonomisi için büyüme beklentisini düşürdü

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), enflasyonla mücadele için sıkı para politikası devam edeceği öngörüsüyle Türkiye ekonomisinin 2024 büyüme beklentisini yüzde 2,7'ye indirdi.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 11:34
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 11:34
Kaynak: Haber Merkezi
EBRD, Türkiye ekonomisi için büyüme beklentisini düşürdü

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye ekonomisi için 2024 yılı büyüme beklentisini enflasyonla mücadele kapsamında para ve maliye politikalarının sıkılaştırılmaya devam edeceği öngörüsüyle yüzde 3'ten yüzde 2,7'ye düşürdü.

Bölgesel Ekonomik Beklentiler Raporu'nda yer alan bulgulara göre:

Türkiye'de son dönemde ortodoks politikalara dönüş yatırımcı güvenini artırmış ve kredi notunda yükselişe neden olmuştur. Buna karşın, yüksek enflasyon, Avrupa'da yavaşlayan büyüme, bölgedeki jeopolitik gerginlikler ve yüksek kısa vadeli dış finansman ihtiyaçları gibi unsurlar, küresel finansman koşullarının daha da sıkılaşması riskini beraberinde getirmektedir. Bu riskler ışığında EBRD, 2024 yılı için Türkiye ekonomisi büyüme beklentisini yüzde 2,7 olarak revize etmiştir. EBRD'nin 2025 yılı için Türkiye ekonomisi büyüme tahmini ise yüzde 3 seviyesinde kalmaktadır.

EBRD'nin raporunda Türkiye ekonomisi ile ilgili yapılan diğer değerlendirmeler şunlardır:

Ukrayna'daki savaş Türkiye ekonomisini olumsuz etkilemektedir. Savaş, enerji ve gıda fiyatlarında artışa neden olarak enflasyona katkıda bulunmaktadır. Turizm sektöründe ise Ukrayna ve Rusya'dan gelen turist sayısındaki düşüş nedeniyle bir gerileme yaşanmaktadır. Buna karşın, ihracat artışı ve güçlü iç talep büyümesi Türkiye ekonomisini desteklemektedir. EBRD, Türkiye ekonomisinin 2024 yılında ılımlı bir şekilde büyümeye devam etmesini beklemektedir. Ancak, enflasyonla mücadelede atılacak adımlar ve küresel ekonomideki gelişmeler bu büyüme beklentisini etkileyebilecek faktörler arasındadır

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.