TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ege'de kiraz hasadı başladı: Hedef 300 milyon dolar ihracat!

Türkiye'nin en önemli kiraz üretim merkezlerinden biri olan İzmir Kemalpaşa'da düzenlenen Kiraz Hasat Şenliği'ne genç girişimciler de katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2024 13:55
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2024 13:55
Kaynak: Gamze Pehlivan
Ege'de kiraz hasadı başladı: Hedef 300 milyon dolar ihracat!

Kuzey Yarım Kürenin ilk kirazını üreten Manisa-İzmir hattında coşkulu bir hasat şenliği düzenlendi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (EYMSİB) tarafından İzmir Kemalpaşa'da organize edilen şenliğe, gıda ve ziraat mühendisliği mezunu veya öğrencisi gençler de katıldı.

Türkiye'nin yıllık 736 bin tonluk kiraz rekoltesiyle dünya lideri olduğunu belirten EYMSİB Başkanı Hayrettin Uçak, 2024 yılında kiraz ihracatından 300 milyon dolar döviz hedefi olduğunu açıkladı.

Ege Bölgesi'nde 260 bin ton kiraz üretildiğini ve 2023 yılında 83 bin ton kiraz ihracatı karşılığı 215 milyon dolar gelir elde edildiğini aktaran Uçak, kirazın Çin ve Hindistan gibi pazarlara ihraç edilebilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı'nın temaslarını sürdürdüğünü söyledi.

Kiraz ihracatında liderin Almanya olduğunu ve 2023 yılında 95,5 milyon dolarlık Türk kirazı talebiyle zirvede yer aldığını kaydeden Uçak, Rusya Federasyonu'nun 43,8 milyon dolar ve Avusturya'nın ise 14,2 milyon dolarlık taleple Türkiye'nin en önemli kiraz pazarları arasında yer aldığını bildirdi.

Türkiye'nin 2023 yılında 55 ülkeye kiraz ihraç ettiğini ve ilk 10'daki diğer ülkelerin İtalya, Norveç, Hollanda, Irak, Polonya, Bulgaristan ve İngiltere olduğunu aktaran Uçak, "Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz Projesi" ve "Akdeniz Meyve Sineğinden Arındırılmış Kiraz Üretimi Projesi" ile Türkiye'nin kalıntısız kaliteli kiraz üretip ihraç etmesi için çalıştıklarını ifade etti.

Ege'de kiraz hasadı başladı Hedef 300 milyon dolar ihracat! 2

GENÇ GİRİŞİMCİLER SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE ODAKLANDI

Tarım sektörüne genç girişimcileri kazandırmayı amaçlayan EYMSİB, bu yıl ikinci kez "Üçüncü Kuşak Tarım Girişimciliği Eğitim Programı"nı düzenledi. Programa katılan 82 gıda ve ziraat mühendisliği öğrencisi veya mezunu, 4 hafta boyunca dersler alırken, işletme ve bahçe ziyaretleri gerçekleştirdi.

Eğitim programının finalinde genç girişimciler, gıda kayıplarının önlenmesi, tarım sektöründe su kullanımının verimli olması ve gıda atıklarının geri kazanımı gibi konularda sunumlar yaptı.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve EYMSİB Başkanı Hayrettin Uçak, gençlere işlerini severek yapmalarını öğütledi ve "Sizler işinizi severek yaptığınız, ürettiğinizin kıymetini bildiğiniz sürece çok iyi yerlere geleceğinize inanıyorum" dedi. Uçak, gençlerden gıda kayıplarını azaltan, kalıntısız üretimi teşvik eden, akıllı tarım uygulamalarına önem veren ve katma değerli üretime dönük projeler beklediklerini ifade etti.

Ege'de kiraz hasadı başladı Hedef 300 milyon dolar ihracat! 3

Kaynak: Gamze Pehlivan

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.