TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hitit ilk çeyrekte gelirlerini yüzde 10 artırarak 7 milyon dolara çıkardı

Havayolu ve seyahat teknolojileri alanında önde gelen global firmalardan biri olan Hitit, 2024 yılının ilk çeyreğinde başarılı bir performans sergiledi. Şirket, gelirlerini artırırken, yeni partnerler kazandı ve stratejik yatırımlarını sürdürdü.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2024 14:08
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2024 14:08
Kaynak: Haber Merkezi
Hitit ilk çeyrekte gelirlerini yüzde 10 artırarak 7 milyon dolara çıkardı

Havayolu ve seyahat teknolojilerinin global oyuncusu Hitit, 2024 yılının ilk çeyrek bilançosunu açıkladı. Şirket, bu dönemde satış gelirlerini bir önceki yıla göre artırarak 7 milyon dolara ulaştırdı.

Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) 2,3 milyon dolar olarak gerçekleşen Hitit'in FAVÖK marjı ise %33 oldu.

Satışların %76'sı döviz, %24'ü TL bazında gerçekleşirken, %65'i yurt dışı satışlardan, %35'i ise yurt içi satışlardan elde edildi.

Hitit, 2024 yılının ilk çeyreğinde portföyüne iki yeni partner daha ekledi. Şirket, çoğunluğu mühendislerden oluşan toplam 436 kişilik kadrosuyla faaliyetlerini sürdürüyor.

Hitit'in Mali İşler ve Satın Almadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sezer Tuğ Özmutlu, "Mevcut coğrafyalarda güçlenerek büyüme stratejimiz sonucunda kazandığımız iki partnerimiz de hali hazırda aktif olduğumuz ülkelerden geldi. Bu dönemde dört partnerimizdeki teknolojik altyapı kurulumlarını tamamladık ve yedi kurulum projesine de aktif olarak devam ediyoruz. 2024'ün ilk çeyreğinde SaaS gelirlerimizin temelini oluşturan yolcu sayısını bir önceki yılın aynı dönemine göre arttırdık. Bu artışta yeni kazanılanların yanı sıra, mevcut partnerlerimizin iş hacimlerindeki artış da etkili oldu" dedi.

Maliyet azaltıcı ve gelir artırıcı yatırımlarla büyüyen Hitit, 2024'ün ilk çeyreğinde 3,3 milyon dolarlık Ar-Ge yatırımı ve 1,8 milyon dolarlık lisans, donanım ve demirbaş yatırımı gerçekleştirdi.

Nakit ve nakit benzerleri toplamı 12,1 milyon dolar olan şirketin banka kredisi ya da finansal kiralama yükümlülüğü bulunmuyor.

Hitit, yılsonu itibarıyla ciroda %33-38 aralığında büyüme, FAVÖK'te %43-48 aralığında marj ve Net Karda %25-30 aralığında marj öngörüyor. Yatırım/Ciro oranında beklenti ise %30-35 aralığında.

Hitit Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Neva Onursal Karaağaç, "Partnerlerimiz, 85 ülkenin gümrük ve vergi sistemi ile veri alışverişi, 65'ten fazla bankacılık ve ödeme sistemiyle entegre çalışan bir teknolojik ağ sayesinde 6,5 milyar dolarlık bir satış hacmi gerçekleştiriyor. Sadece Hitit adına değil, ülkemiz adına da gurur verici bir gelişme" dedi.

Hitit, sektöründeki global yerini sağlamlaştırmak için yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor. Şirket, Teklif ve Sipariş Yönetim Sistemi (OOMS) ve Acente Dağıtım Sistemi (ADS) gibi projeler üzerinde çalışıyor. Hedef, ADS sistemini dünyaya açmak.

Hitit, sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk alanlarındaki çalışmalarını da sürdürüyor. Şirket, 2022 ve 2023 yıllarına ait Kurumsal Karbon Ayak İzi Raporunu yayınladı ve Net Sıfır hedefi ile uyumlaştırma çalışmalarını yürütüyor.

Hitit, kadın ve çocuklara da destek vermeye devam ediyor. Şirket, "BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları" doğrultusunda çalışmalar yürütüyor ve cinsiyet eşitliği konusunda Türkiye'deki ve dünyadaki örnek statüsünü daha da pekiştiren ortaklıklara imza atıyor.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.