TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

HSBC: Haziran ayı TÜFE verisi TCMB ve TL için olumlu haber

HSBC, Haziran ayı TÜFE verisinin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Türk Lirası (TL) için oldukça olumlu olduğunu belirtti. Enflasyondaki düşüşün reel faizleri ve TL'nin cazibesini artıracağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2024 17:56
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2024 17:56
Kaynak: Haber Merkezi
HSBC: Haziran ayı TÜFE verisi TCMB ve TL için olumlu haber

HSBC, Haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisinin TCMB ve Türk Lirası (TL) için oldukça olumlu bir gelişme olduğunu vurguladı. Raporda, enflasyondaki düşüşün reel faizleri ve TL'nin cazibesini artırdığı belirtildi.

PARA POLİTİKASI VE KREDİBİLİTE AÇISINDAN OLUMLU

HSBC, Haziran ayı TÜFE verisinin para politikası ve TCMB'nin kredibilitesi açısından olumlu bir sonuç olduğunu ifade etti. Raporda şu ifadelere yer verildi: "Para politikası perspektifi ve kredibilitesi açısından Haziran ayı TÜFE verisi bizce olumlu bir sonuçtur."

DÖVİZ KURU VE TL'NİN CAZİBESİ

Döviz kuru açısından da durumun TL için olumlu olduğunu belirten HSBC, reel faizlerin yükselmesi ve dolarsızlaşma sürecini desteklemek için nominal faiz oranlarındaki artışın yükünü hafifleteceğini savundu. Raporda şu görüşlere yer verildi: "Döviz perspektifinden bakıldığında, bize göre bu durum TL açısından da olumludur. Şimdiye kadar, nominal faiz oranlarındaki artış reel faiz oranlarını yükseltmek ve dolarsızlaşma sürecini desteklemek için ağır bir yükü omuzlamak zorundaydı. Şu andan itibaren, reel faizlerin pozitif dinamiğinin enflasyonun sıkıştırılmasıyla sağlanacağına ve TL tutmak için başka bir neden sunacağına inanıyoruz."

ENFLASYON BEKLENTİLERİ VE REEL FAİZ ORANLARI

Enflasyon beklentilerindeki olası aşağı yönlü harekete de dikkat çeken HSBC, TCMB anketinde medyan yılsonu enflasyon tahminin %43,5 olduğunu hatırlattı. Raporda şu değerlendirme yapıldı: "Enflasyon beklentilerindeki olası aşağı yönlü revizyonla birlikte, ileriye dönük reel faiz oranının yükselmesi ve TL'nin cazibesini daha da artırması muhtemeldir."

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.