TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İHBİR Başkanı Taycı: Bayram şekerinde kakao fiyatlarındaki artış etkili

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Başkanı Kazım Taycı, Ramazan Bayramı öncesi şekerleme ve çikolata fiyatlarında yaşanan artışı değerlendirerek, özellikle kakao fiyatlarındaki yükselişin etkili olduğunu belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 04.04.2024 12:14
Haber Güncellenme Tarihi: 04.04.2024 12:14
Kaynak: Haber Merkezi
İHBİR Başkanı Taycı: Bayram şekerinde kakao fiyatlarındaki artış etkili

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı, Ramazan Bayramı öncesi şekerleme ve çikolata fiyatlarını değerlendirerek, sektörde yaşanan gelişmeleri açıkladı. Taycı, şekerlemelerde fiyatların geçen yıla göre yüzde 80 arttığını belirtti ve çikolata fiyatlarının geleceği hakkında olumlu şeyler söylemenin zor olduğunu dile getirdi.

Bayram öncesinde şekerleme ve çikolata sektöründe yaşanan fiyat artışlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Taycı, özellikle şekerleme fiyatlarında ciddi bir artışın olduğunu vurguladı. Geçen yıla kıyasla şekerleme fiyatlarının yüzde 80 civarında arttığını ifade eden Taycı, enflasyon oranındaki artışın da bu fiyat artışlarına yansıdığını belirtti. Ayrıca, miktar bazında da geçen yıla göre yüzde 5'e yakın bir artış öngördüklerini dile getirdi.

TAYCI: İHRACATÇILARI DESTEKLEMEK İÇİN ÇİFT KUR UYGULAMASININ HAYATA GEÇİRİLMESİ GEREKİYOR

Çikolatanın ham maddesi olan kakao fiyatlarındaki artışın da sektörü olumsuz etkilediğini belirten Taycı, dünya kakao stoklarının düşmesi ve kakao üretimindeki düşüşün çikolata fiyatlarını olumsuz etkilediğini söyledi. Kakao üreticilerinin düşük kazançlarına dikkat çeken Taycı, bu durumun çikolata fiyatlarına yansıdığını ifade etti. Ayrıca, dünya çikolata pazarında artan üretimin ve talebin, kakao fiyatlarındaki artışla dengelenemediğini dile getirdi.

Taycı, dünyadaki kakao üretiminin çoğunlukla Batı Afrika sahillerinde gerçekleştiğini ve bu bölgede yaşanan aşırı iklim olaylarının kakao üretimini olumsuz etkilediğini belirtti. Bu durumun, dünya çikolata pazarında kakao fiyatlarını yukarı yönlü bir baskıya soktuğunu ifade etti. Ayrıca, Türkiye'de üreticilerin ve ihracatçıların yaşadığı sorunlara da değinen Taycı, finansmana erişimdeki zorluklara ve kur dalgalanmalarının sektöre etkilerine değindi.

Son olarak, Türkiye'nin ihracatını artırmak için çeşitli önerilerde bulunan Taycı, üretim ve ihracat odaklı bir büyüme modeline geçilmesi gerektiğini ve ihracatçılara destek verilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, istihdam sorunlarına da değinen Taycı, eğitimde ve meslek liselerinde reform yapılması gerektiğini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.