TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İTO Başkanı Avdagiç: Enflasyonla mücadele önemli, döviz kuruna dikkat!

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, enflasyonla mücadele ve döviz kuru politikasının önemine dikkat çekerek, Türkiye'nin ekonomik programına olan güvenin artacağını belirtti. Avdagiç, ekonomik büyümenin yanı sıra sürdürülebilir kalkınma hikayesini yazmanın önemine vurgu yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2024 16:39
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2024 16:39
Kaynak: Haber Merkezi
İTO Başkanı Avdagiç: Enflasyonla mücadele önemli, döviz kuruna dikkat!

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, enflasyonla mücadelenin önemini vurgulayarak, "Bu süreçte aynı zamanda ihracatçının rekabetçiliğini zora sokacak ve ithalatın cazibesini artıracak kur politikasının oluşturduğu riskleri de yakından takip etmek ve bu konuda gerekli tedbirleri almak çok önemlidir" dedi.

TCMB'nin 2024 yılı enflasyon tahminini yukarıya çıkarmasını yorumlayan Avdagiç, "Bu güncelleme ekonomik programın başarısına gölge düşürecek boyutta değildir. Bilakis, cari piyasa koşullarını eş zamanlı olarak programa ve hedeflere yansıtan bu dinamik ve tutarlı yaklaşım hem yurtiçi hem de uluslararası piyasada ekonomi programına olan güveni pekiştirecektir. Enflasyonun temmuz ayı ile birlikte baz etkisinin de desteğiyle zirve seviyesinden hızla geri çekilmesini bekliyoruz. Böylece Türkiye dezenflasyonist sürece girmiş olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Avdagiç, enflasyonun baz etkisi ile yıllık bazda düşüyor olmasının önemli olmakla beraber, asıl takip edilmesi gereken verinin aylık enflasyon oranları olduğunun altını çizerek, "Önemle üzerinde durduğumuz bir husus da, daha evvel de ifade ettiğimiz gibi döviz kuru ile enflasyon arasındaki korelasyonun bozulmaması gerektiğidir." dedi.

AVDAGİÇ: YENİ EKONOMİ PROGRAMINI YENİ BİR KALKINMA HİKAYESİNE DÖNÜŞTÜRMELİYİZ

Avdagiç, yeni ekonomi programının sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmek için "yüksek teknolojiye dayalı üretim ve ihracat stratejileri geliştirmenin" zorunlu hale geldiğini kaydetti.

"Son gelişmeler de iyimser beklentilerimizi artırıyor" diyen Avdagiç, "Biz Türkiye’nin, sadece rakamsal büyümeyi değil, gerçek refahı tesis edecek kalkınma hikâyesini yazacağına inanıyoruz" dedi.

Avdagiç, bu hikayenin iki temel unsurunun "iyi yönetişim" ile "kaynak-harcama dengesi" olduğuna inandıklarını belirterek, "Bu kapsamda yatırım ortamını iyileştirecek iklimin tesisi, eğitim sisteminin yüksek teknolojili üretimi ve mesleki eğitimi güçlendirecek şekilde yeniden kurgulanması, rekabetçi üretimin desteklenmesi, denk bütçe ve hukuksal reformlar da son derece önemli başlıklar" diye konuştu.

Avdagiç, mevcut ekonomi programının iyi çalışmasının gelecek için iş dünyasını ümitlendirdiğini ve son gelişmelerin de iyimser beklentilerini artırdığını söyledi. Avdagiç, "Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen not artışları, enflasyonla mücadele ve finansal istikrar programına güveni teyit ediyor. Fitch Ratings’in ardından S&P de Türkiye’nin kredi notunu yükseltti. İlave olarak her iki kuruluşun değerlendirmesinde de görünümün “pozitif” olması, bir sonraki notun potansiyel olarak artışa işaret etmesi bakımından ayrıca önem taşıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Avdagiç, hem IMF hem de Dünya Bankası yetkililerinin "Türkiye’nin doğru yolda ilerlediği" yönündeki beyanlarının, programın uluslararası alanda da kabul gördüğünü ortaya koyduğunu belirterek, "Bunları çok önemsiyoruz. Çünkü bize iki fayda sağlıyor: Birincisi Türkiye’nin ve Türk şirketlerin yurtdışı borçlanma maliyetini aşağı çekiyor. İkincisi de yabancı yatırımcı girişinde önemli bir katalizör işlevi görüyor. Bunlar bileşik kaplar gibi birbiriyle bağlantılı. Gerek yabancı sermaye girişi, gerekse dış kaynak maliyetindeki ucuzlama döviz kurundaki oynaklıkları da azaltacaktır." dedi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.