TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kamu alacakları için gecikme zammı ve tecil faizi oranları yükseltildi

Cumhurbaşkanlığı kararıyla kamu alacakları için gecikme zammı ve tecil faizi oranları artırıldı. Yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 11:45
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 11:45
Kaynak: Haber Merkezi
Kamu alacakları için gecikme zammı ve tecil faizi oranları yükseltildi

Cumhurbaşkanlığı kararıyla kamu alacakları için uygulanan gecikme zammı ve tecil faizi oranları yükseltildi. Karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Gecikme zammı oranı, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamında her ay için ayrı ayrı uygulanan yüzde 3,5'ten yüzde 4,5'e çıkarıldı.

Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yayımladığı Tahsilat Genel Tebliği ile amme alacaklarında uygulanan yıllık tecil faizi oranı da değiştirildi. Yıllık yüzde 36 olan tecil faizi oranı, bugünden itibaren yüzde 48 olarak belirlendi.

Yapılacak müracaatlara dayanılarak tecil edilen amme alacaklarına, bu yeni oran olan yüzde 48 tecil faizi uygulanacak. Ancak Tebliğin yayımı tarihinden önce yapılan müracaatlara dayanılarak tecil edilen alacaklara ise eski tecil faizi oranı uygulanacak.

Tebliğin yayımı tarihinden önce tecil talebinde bulunulmuş ve talep kabul edilerek tecil edilmiş amme alacaklarının ise yeni oranın geçerli olması durumunda, eski tecil faizi oranının müracaat tarihinden itibaren eski alacaklara, yeni oranın ise bu tarihten sonra ödenecek taksitlere uygulanacağı belirtildi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.