TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Konfeksiyon Yan Sanayi Sektörü 2024 raporu açıklandı

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan Konfeksiyon Yan Sanayi Sektör Raporu'na göre, sektör 2022 yılında 57,5 milyar TL üretim değeri ve 681,2 milyon dolar ihracat gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 15:54
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 15:54
Kaynak: Haber Merkezi
Konfeksiyon Yan Sanayi Sektörü 2024 raporu açıklandı

İstanbul Sanayi Odası (İSO), 2001 yılından bu yana devam eden ve zenginleşen sektör raporu çalışmaları kapsamında 2024'ün ilk raporunu 'Konfeksiyon Yan Sanayi Sektörü' için hazırladı. Raporda sektörün güncel durumu kapsamlı bir şekilde ele alınırken, pazarın büyüme faktörleri, engelleri ve fırsatları da değerlendirildi. Rapora göre, konfeksiyon yan sanayi sektörünün üretim değeri 2022 yılında 57,5 milyar TL'ye ulaşırken, ihracat birim fiyatları da kilogram başına 6,90 dolar ile en yüksek seviyesine çıktı. Konfeksiyon yan sanayinde 2022 yılı itibariyle 49.010 kişi istihdam edilirken, sektörün doğrudan ihracatı 681,2 milyon dolar olarak gerçekleşti ve dolaylı ihracata katkısı ise 2,5 milyar dolar oldu.

Raporun lansman toplantısında konuşan İSO Yönetim Kurulu Üyesi Vehbi Canpolat, sektörün önemine vurgu yaparak, "Ürün çeşitliliği ile tekstil ve hazır giyim ürünlerine değer katan konfeksiyon yan sanayii, aynı zamanda tüketici tercihlerine dönük moda eğilimlerinin şekillenmesi ve üretime yansımasında da belirleyici rol oynuyor." dedi. Canpolat, raporun sektöre ve tüm paydaşlara yararlı olmasını temenni etti.

Konfeksiyon yan sanayi sektörüne mercek tutulan raporda, firma sayısının kademeli olarak artış gösterdiği, istihdamın arttığı ve üretim değerinin büyüdüğü belirtildi. Raporda ayrıca, sektörün dünya konumuna ve Türkiye'nin dünya ihracatındaki payına da dikkat çekildi. İSO'nun rapor çalışmaları, sektörün gelecekteki yönelimlerini anlamak ve gelişimini desteklemek için önemli bir rehber konumunda. Konuyla ilgili sektör temsilcileri ve dernek başkanları da görüşlerini paylaştı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.