banner6

Neden pamuk ithal ediyoruz?

Neden pamuk ithal ediyoruz?

(ÖZEL HABER)

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Ziraat Mühendisi Mustafa Pamuk, bir zamanlar adı Adana ile özdeşleşen pamuğun kentte ekim alanlarının azalmasına dikkat çekerek, “Bugün pamuk tüm dünyada önemli bir üründür. Pamuk ağaları ile öne çıkan Çukurova’mızda ekonominin lokomotifi ve istihdam olarak büyük önem taşıyan pamuğu neden ithal ediyoruz? Tüm şartlar uygun. Pamuğa daha çok önem vermeli ve işsizliğe katkı için ekim alanlarını artırmalıyız” dedi.

Türkiye, pamukta verim olarak Dünyada ilk üç ülke arasında yer alıyor. Ancak yüksek girdi maliyetleri ve desteklemenin yetersiz olmasıyla alternatif ürünlere yönelen üreticiler pamuk ekiminden uzaklaşıyor.

Türkiye’nin yıllık yaklaşık 1 milyon 600 bin pamuk ihtiyacına karşılık, bu ihtiyacın ancak 750-800 bin tonu üretiliyor. İthal edilen pamuğa da 1 milyar dolardan fazla bir maliyet geliyor. Son yıllarda pamuk, Dünya borsasındaki artışla birlikte değerlenerek ülkemizde de yeniden canlanmaya başladı. Ancak bu yıl pamuk fiyatlarındaki düşüş ve girdi maliyetlerinin artması nedeniyle zarar endişesi yaşayan üreticiler önümüzdeki sezon pamuk ekimi konusunda endişe duyuyor.

Pamuğun durumu hakkında gazetemize önemli açıklamalarda bulunan Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, “Ülkemizin yıllık pamuk ihtiyacı yaklaşık 1 milyon 600 bin ton ve bu ihtiyacın da yaklaşık 750 ile 800 bin tonunu üretmekteyiz. Geçtiğimiz yıl yaşanan artışla yaklaşık 900 bin ton ürettik. İthal ettiğimiz pamuğun ülkemize maliyeti ise 1 milyar dolardan fazla. Ayrıca ihtiyacımız ileriki yıllarda daha da artacaktır” dedi.

Tüm Dünyada pamuğun öneminin hiçbir zaman azalmayacağını, aksine daha da artacağına dikkat çeken İncefikir, ülke olarak pamuk üretiminin artmasına değinerek şu bilgilere yer verdi;

“Pamuk, şimdiye kadar insanlık için çok önemli bir üründü ve bundan sonra da hep öyle olacak. Çünkü pamuk, 50’den fazla farklı sanayi sektörüne hammadde üreten ve önemli bir endüstri bitkisidir.  Pamuk lifiyle tekstil, çiğidiyle yağ sanayi ve linteri ile de kağıt sanayinin hammaddesidir. Tüm bunların yanında tıp, tekstil, yağ, küspe, kâğıt, mobilya, ambalaj gibi alanlarda da önem arz eder. Bir bakıma pamuk hayatımızın önemli bir parçasıdır.

Tüm Dünya bunun farkında ancak iklim koşulları bakımından az sayıda ülkenin ekolojisi pamuk tarımına elverişlidir ve Türkiye bu konuda çok şanslıdır. Birçok ülke dekara 250-300 kg pamuk alıyor ve kazançlı bir üretim yapıyor. Ülkemizde özellikle Adana'da ise dekara 400- 500 kg pamuk alıyor ancak üreticimiz para kazanamıyor. 

Neden acaba? Verim olarak avantajlı olan ülkemiz neden daha fazla pamuk ekmiyor? Neden ithalat ile paramız, dövizimiz yurt dışına gidiyor? Üretimiz mi yok, var da işi mi bilmiyor? Hayır! Her şeyimiz var. İklim, toprak olarak uygun., üreticimiz bilinci tarım yapıyor ve pamuğu en iyi şekilde üretebiliriz.

Önemli olan üreticilerimizin zarar etmemesidir. Özellikle üreticilerimizi üretimden uzaklaştıran yüksek girdi maliyetlerinden kurtarmalı, desteklemeler ile teşvik etmeliyiz. 

Hep Çukurova’yı pamukla anarız ama yıldan yıla pamuktan uzaklaştığını görmeyiz. Unutmayın! Pamuk sadece bölge için değil ülke ekonomisi için çok önemlidir. Ülkemizde bir zamanlar 700 bin hektardan fazla alanda üretim yapılırken, son yıllarda yaşanan düşüşle 500 bin hektarlara kadar düştü. 

Dünyada ekim alanı açısından 13.sıradayız ancak üretim açısından ise 7.sıradayız. Ülkemizin toprak yapısının pamuk için ne kadar elverişli olduğu aşikardır. Örneğin TÜİK verilerine göre 2018 yılında 518 bin hektarlık alanda 2 milyon 570 bin tona yakın pamuk üretilmiş. Dekara verimi 497 kilogram ortalamalarından seyretmiş. Adana’da ise kütlü pamuk alanı 362 bin dekar gibi görünüyor ve 206 bin ton pamuk üretilmiş. 

Ege, Çukurova, Antakya gibi geleneksel üretim bölgelerinde pamuk üretimi yıllar itibariyle hızla azaldı ve bu azalma ile birlikte ithalat arttı. Ege, Çukurova, Antakya gibi geleneksel üretim bölgelerinde pamuk üretimi yıllar itibariyle bariz bir şekilde hızla azaldı. Neden? Çünkü girdi maliyetleri yüksek, fiyatlar ise düşük.. Bugün 1 kilogram pamuk üretimi için maliyet 5 TL gibi bir rakam olarak karşımıza çıkıyor. Ancak satış fiyatı 3,3 TL seviyelerinde.. Geçtiğimiz yıl pamuk artışı vardı ve fiyatlar da 4.8 TL civarındaydı. 

Ayrıca son 3 yılda pamuk ekiminde artış oldu ve bu durum ülke olarak hepimizi sevindirdi. Ancak bu maliyet ve fiyatlar önümüzdeki yıl pamuk ekiminde azalışa neden olacaktır. Özellikle bu yıl maliyetler hep arttı. Girdi fiyatlarındaki artış neredeyse iki katına çıktı. Gübre, mazot, elektrik, zirai ilaç gibi girdiler çok fazla.. Hal böyle olunca önümüzdeki sezon pamuk ekiminde artış bekleyebilir misiniz? Mümkün değil. 

Bu iş bu şekilde devam ettiği sürece pamuk ekimi azalacaktır. İdareciler pamuk ektirecek tarım politikalarını geliştirmelidir. Yoksa 2020 üretim sezonunda pamuk ekimi çok azalacaktır. Azalma olursa dışa bağımlılığımız daha da artacaktır. 

Başta ilaç gübre ve yakıt fiyatları azaltılarak, ekonomik anlamda cazip hale getirilmeli, pamuk ticaretinin, ürün borsaları üzerinden kalite kriterleri (lif uzunluğu, inceliği, mukavemeti, parlaklık ve çepel vb.) dikkate alınarak gerçekleştirilmesi ile pamuk standartlarının tekrar gözden geçirilmesi gerekir. Araştırma geliştirme çalışmaları, çiftçi eğitim ve yayımı çalışmalarına önem verilmelidir. 

Pamuk ekiminde ve üretiminde sürdürülebilirliğinin sağlanması, dışa bağımlılığın azaltılması, tarımsal üretim katma değerinin ve istihdamın artırılması amacıyla politikalar acilen geliştirilmelidir. Pamuk ithalatının önüne geçmek için mutlaka ama mutlaka pamuk üretimine önem vermeliyiz”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42