banner6

Sabancı’lardan Adana’ya 150 milyon dolarlık yatırım

Bin 500 kişiye istihdam sağlandı (

Sabancı’lardan Adana’ya  150 milyon dolarlık yatırım

Bayram BULUT  

ADANA (İLKHABER)-Adana’da Esas Gayrimenkul tarafından 150 milyon dolar yatırım ile hayata geçirilen 01 Burda Alışveriş Merkezi açıldı.   

Adana’nın Seyhan İlçesi’ne bağlı Ahmet Remzi Yüreğir Mahallesi Turhan Cemal Beriker Bulvarı üzerinde açılan 01 Burda AVM, 111 mağazasıyla 60.000 metrekare kiralanabilir alanda, 1.500 metrekare eğlence alanı, 2.750 metrekare hipermarket alanı, 1.200 metrekare elektronik market alanı, 3.000 metrekare yapı market alanı, 7 salonlu sinema kompleksi ve 2.500 araç kapasiteli otopark hayata geçirildi.  3.400 metrekare kapalı alanda tasarlanan Performans Gösteri Merkezi; 703 kişi kapasiteli çok amaçlı salonu, 1.200 metrekarede 3 kata yayılmış fuaye alanı ile dünyaca ünlü etkinliklere ev sahipliği yapmanın yanı sıra, ulusal anlamda ses getirmiş gösterileri ve festivalleri de Adana’ya taşımaya hazırlanıyor.

  Alışveriş merkezinde konumlandırılan Performans Gösteri Merkezi, bölgenin kültür ve sanat hayatına yeni bir soluk getirmesi planlanıyor. Türk pop müziğinin unutulmaz ismi Nilüfer’in konseriyle kapılarını açacak Performans Gösteri Merkezi’nin gerçekleştireceği organizasyonlar kapsamında yılda 200’den fazla etkinlik yapılması düşünülüyor.

Dün açılışı gerçekleştirilen 01 Burda AVM’nin protokol açılış töreni öncesi basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Esas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kamışlı,  Esas Gayrimenkul olarak bugünün değil, geleceğin projelerini oluşturma hedefi ile hareket ettiklerine dikkat çekti. Yurt içi ve yurt dışında toplam 2.5 milyar euroluk bir portföyü yönettiklerinin altını çizen Kamışlı, “01 Burda ile birlikte sadece Türkiye’de yaklaşık 10.000 kişiye istihdam sağlıyoruz ve yıllık 50 milyon misafir ağırlamayı hedefliyoruz.” dedi.

01 Burda AVM’nin 150 milyon dolar yatırım ile hayata geçtiğini anlatan Kamışlı, “150 milyon dolar yatırım ile hayata geçen 01 Burda Alışveriş Merkezi, bin 500 kişiye istihdam sağlarken,  Adana ve tüm bölgedeki farklı beğeni ve ihtiyaçlara cevap veren bir alışveriş merkezi olma özelliği taşıyor. 6 ay içerisinde istihdam sayısının  2 bin olması bekliyoruz. 01 Burda çatısı altında, yalnızca Adana değil, Mersin, Tarsus, Hatay, Osmaniye, Gaziantep ve tüm bölge halkına, her alanda farklı bir tecrübe yaşatmayı amaçlıyoruz. 01 Burda Alışveriş Merkezi, Adana’ya daha geniş çerçevede hizmet verecek, yeni nesil bir alışveriş merkezi olarak tasarlandı.” diye konuştu.

 01 Burda, zengin marka karması, güçlü mimari yapısı ve Performans Gösteri Merkezi ile bölgenin yaşam ve kültür merkezi olacağını anımsatan Kamışlı, “Adana gibi büyük bir şehre yapılacak her yatırımın, pazarın gelişimi açısından faydalı olacağını düşünüyoruz. Sanayi ve üretim konusunda Türkiye’nin en önde gelen illerinden biri olan Adana, tarihi geçmişi, tarım ve sanayideki öncü konumu ve zengin potansiyeliyle öne çıkıyor. Gelişmiş sosyal hayatı, merkezi yerleşimi ve iş imkanları ile Adana, büyüme yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu kapsamda biz de bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlamak, Adana halkımıza yaraşır hizmetler sunmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. 01 Burda Alışveriş Merkezi’nin öncü bir proje ve Adana'ya değer katan bir yatırım olduğunu söylemekten mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı. 

Basın açıklamasının ardından kokteyl düzenlendi. Çeşitli dans şowların gerçekleştiği etkinlikte eğlenceli dakikalar yaşandı. Daha sonra ise 01 Burda AVM’nin protokol açılış töreni Adana Valisi Mahmut Demirtaş, ilçe belediye başkanları, oda başkanları,  iş adamları ve seçkin konuk kitlesinin katılımı ile yapıldı. Esas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kamışlı, açılış öncesi konukları 01 Burda AVM hakkında bilgilendiren bir konuşma yaptı. 

Burada konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, AVM’lerin, bir kente  değer katan, kentin marka değerini yükselten önemli yatırım araçları olduğunu söyledi. Alışveriş merkezlerinin sunduğu birbirinden farklı imkânlarla bugün modern yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğine dikkat çeken Vali Demirtaş, “Bununla birlikte kentlerin, çağdaşlık ve gelişmişlik düzeyinin de göstergelerinden biri olarak değerlendirilen AVM’ler, bir kente  değer katan, kentin marka değerini yükselten önemli yatırım araçlarıdır. Bu anlamda açılışını yaptığımız AVM’nin de, önümüzdeki dönemde kentimize değer katacağına ve kentimizin bir marka değeri olacağına inanıyorum. Ulusal ve uluslararası pek çok markaya mensup mağazaya, yapı ve hipermarkete ev sahipliği yapan alışveriş merkezimiz; kafe ve restoranları, eğlence alanları, tiyatro ve sinema salonlarıyla Adanalı hemşerilerimiz ve ziyaretçilerimiz için önemli bir yaşam merkezi olacaktır.” dedi 

Vali Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü;
“Alışveriş merkezimiz bugün “lezzet, moda, sanat ve eğlence burda” sloganlarıyla kapılarını açarken, bünyesindeki mağaza ve aktivite alanlarında özellikle gençlerimizi istihdam ederek bu anlamda da Adana’mıza ciddi katkıda bulunacak. Aynı zamanda Adana’nın, kuzey ve güney aksının birleşimindeki konumuyla şehrimizin gelişim, değişim ve dönüşümüne de önemli katkılar sağlayacaktır. Ayrıca tren garına, otogara ve havaalanına olan ulaşım kolaylığıyla hemşerilerimiz kadar, Adana’yı ziyaret eden yerli ve yabancı misafirlerimiz için de önemli bir çekim noktası olacaktır. Bu vesileyle açılışını gerçekleştirdiğimiz AVM’nin ülkemiz ve Adana’mız için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Böylesine devasa bir yatırımın ilimize kazandırılmasında başta Esas Holding Yönetim Kurulu olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”

  

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER