banner6

Sayacılar iş bıraktı

Sayacılar iş bıraktı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’da ayakkabı sektörünün kalbi durumunda olan saya işçileri yüzde 50 zam talebiyle iş bıraktı. 

Adana'nın Seyhan İlçesine bağlı Sarıyakup Mahallesi'nde bulunan Büyük Saat civarında parça başı saya diken,  işçiler doların yükselmesine bağlı olarak son bir buçuk yılda yüze 50 ila 60’larda artan geçim maliyeti, dükkan kiraları ve üretim giderleri karşısında sıkıntı çektiklerine belirterek iş bırakma eylemi yaptı.  İş bırakan sayacılar kendilerine yüzde 50 zam yapılmasını istedi. Zam talepleri nedeniyle bulundukları arastadan çıkarak Ziyapaşa Parkı’na gelen işçiler, burada yaşadıkları sıkıntıları anlattı. 

KAZANAMIYORUZ

Burada bir açıklama yapan Ayakkabı İmalatı Çalışanları Derneği Başkanı Mustafa Özay, maddi açıdan ciddi sıkıntılar yaşamaya başladıklarını belirtti. Yaptıkları çalışmaları ve yaşadıkları sorunları dile getiren Özay, “Bizim yaptığımız sayalar yoksa, ayakkabı da yok.  Bunun tamamını sayacı yapıyor. Mağazada satışı 300 ila 400 lira. Bize 3,5, 4,5 lira fiyat veriyorlar. 3 ay da sürse, 4 ay da sürse biz çalışmıyoruz. Taleplerimiz yerine gelene kadar eylemimizi sürdüreceğiz. Onlar bize muhtaç biz zaten kazanmıyoruz” dedi.

EMEĞİMİZ BÜYÜK

Ayakkabı üretiminde harcanan emeğin yüze 55’i, yüzde 60’ını sayacıların olduğuna dikkat çeken Özay, kendilerinin yaptığı işin ayakkabı sektöründe ciddi bir yer oluşturduğunu vurguladı. Adana’nın saya fiyatlarının Türkiye’deki en düşük fiyatlar olduğuna dikkat çeken Özay, “Biz artık geçimimizi sağlayamıyoruz. Herkesin evde bakması gereken çocuğu var. Sayacılık ayakkabı üretiminde harcanan emeğin yüze 55’i, yüzde 60’ıdır. Artık bunu kaldıracak gücümüz kalmadı.” ifadelerini kullandı. 

ŞARTLAR KÖTÜ

Şartların kötü olması nedeniyle kimselerin sayacılık işinde çalışmak istemediğini hatırlatan Özay, Ankalarından yeni nesillerin yetişmediğini işaret ederek, “Biz zammımızı alana kadar iş başı yapmayacağız. Yıllardan beri sayacıyı sömürdünüz yeter. Şartlarımız kötü diye artık kimse bu işte çalışmıyor, mesleği bırakan arkadaşlarımız var. Yeni nesil sayacı gelmiyor. Böyle giderse sayacılık diye bir meslek de kalmayacak.” şeklinde konuştu.  

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42