TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Şevkin: Adana başta olmak üzere Çukurova illeri afet bölgesi ilan edilmelidir

Çukurova’da 2024 yılı Mayıs ayında aşırı yağmur ve ardından gelen dolu nedeniyle ürünleri büyük hasar gören çiftçi Haziran ayı başından bu yana bu kez aşırı sıcaklarla mücadele etmek zorunda kaldı. CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, çiftçinin sorunları TBMM'ye taşıdı. Ürünleri zarar gören çiftçiler devletten bekledikleri desteği alamıyor. Adana başta olmak üzere Çukurova illerinin afet bölgesi ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 03.07.2024 11:18
Haber Güncellenme Tarihi: 03.07.2024 11:18
Kaynak: BÜLTEN
Şevkin: Adana başta olmak üzere Çukurova illeri afet bölgesi ilan edilmelidir

Mayıs ayında aşırı yağmur ve ardından gelen dolu nedeniyle ürünleri zarar gören ve sarsılan Çukurova çiftçisi bu kez de sıcaklar nedeniyle ürünleri yanınca büyük zarara uğradı. Ürünlerini sigortalatıp TARSİM’e düzenli olarak ödeme yapan ancak devletin hiçbir kurumundan gerekli desteği göremediğini dile getiren çiftçilerin sesi olan CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, çiftçi adına Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde TBMM ses yükseltti. Çiftçinin ayrıca sulama ücretlerine yapılan zam yetmezmiş gibi bir de rotasyonla karşı karşıya kalmasını da eleştiren Dr. Şevkin, yaptığı konuşmada Adana başta olmak üzere Çukurova illerinin afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini vurguladı.

“TARSİM düzenli ve her yıl artan ödeme alıyor ama her nedense zorda kalan çiftçiye destek yok”

Mecliste çiftçinin, üreticinin sesi olmaya devam eden CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin, şunları söyledi: “Çukurova’da 2024 yılı Mayıs ayında aşırı yağmur ve ardından gelen dolu nedeniyle ürünleri büyük hasar gören çiftçimiz Haziran ayı başından bu yana bu kez aşırı sıcaklarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Sebze ve meyveler yandı, tamamına yakını büyük zarar gördü. Narenciyenin bir bölümü ve karpuz, kavun, domates, biber gibi ürünlerin neredeyse tamamının üst bölümleri yandı. Bazı çiftçilerimiz hiç tarlaya giremezken bazı çiftçilerimiz tarlaya girip kurtarabildiği kadar ürünlerini toplamaya çalıştı. TARSİM düzenli ve her yıl artan ödeme alıyor ama her nedense zorda kalan çiftçiye destek yok. Öte yandan bazı bölgelerde sulama rotasyonları uygulanacağı açıklandı. Sulama ücretlerine de yüzde 300 zam yapıldı. Adana başta olmak üzere Çukurova illeri afet bölgesi ilan edilmelidir.”

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.