TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TCMB menkul kıymet tesisi düzenlemesini kaldırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), menkul kıymet tesisi düzenlemesine yönelik düzenlemeyi yürürlükten kaldırdı. Banka tarafından yapılan açıklamada, piyasa mekanizmasının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde makroihtiyati politikaları sadeleştirmeye devam edildiği belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2024 13:29
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2024 13:29
Kaynak: Haber Merkezi
TCMB menkul kıymet tesisi düzenlemesini kaldırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 6 Nisan 2024'te duyurduğu sadeleşme adımları kapsamında, menkul kıymet tesisi düzenlemesine yönelik düzenlemeyi yürürlükten kaldırdı. Bu sayede menkul kıymet tesisine tabi yükümlülüklere uygulanan menkul kıymet tesis oranı yüzde 4'ten yüzde 1'e düşürülmüş ve kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisine ilişkin uygulama sonlandırılmış oldu.

Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ ile, menkul kıymet tesisine ilişkin düzenlemenin 29 Mart 2024 tarihi itibarıyla yürürlükten kalktığı duyuruldu.

TCMB ayrıca, 25 Aralık 2013 tarihli ve 28862 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ'de (Sayı: 2013/15) değişiklik yaptı. Bu değişiklikle, Merkez Bankası'nca belirlenen usul ve esaslara göre kredilerin bilanço büyüklüklerine oranına bağlı bir gösterge çerçevesinde belirlenen seviyenin altında olan bankalara ve finansman şirketlerine Tebliğ'in uygulanmayacağı belirtildi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.