TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Teknosa'dan dijital dönüşümde 1 milyar TL yatırım hamlesi

Türkiye'nin teknoloji perakendeciliği devi Teknosa, dönüşüm programını 'Dijital Odaklı Dönüşüm' fazıyla güçlendirmek amacıyla 1 milyar TL’lik yatırım planlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 16:22
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 16:22
Kaynak: Haber Merkezi
Teknosa'dan dijital dönüşümde 1 milyar TL yatırım hamlesi

Teknosa, 2019'dan beri yürüttüğü dönüşüm programını 'Dijital Odaklı Dönüşüm' aşamasıyla ileriye taşıyor. Sabancı Holding iştiraklerinden biri olan Teknosa, 2023 yılı üçüncü çeyrek itibarıyla dijital altyapıya odaklanarak güçlü bir perakendeci haline gelmeyi hedefliyor.

Teknosa CEO'su Sitare Sezgin, 2023 finansal sonuçlarını açıkladığı basın toplantısında, şirketin dönüşüm programıyla elde ettiği başarılara vurgu yaptı. Sezgin, cirolarını 47,3 milyar TL'ye yükselterek net karlarını 748 milyon TL'ye çıkardıklarını belirtti. Ayrıca, e-ticaret brüt işlem hacimlerini yüzde 68 artırarak 10,1 milyar TL'ye taşıdıklarını ifade etti.

DÖNÜŞÜMÜN GETİRDİĞİ DEĞİŞİM: DİJİTAL VE DENEYİM ODAKLI MAĞAZACILIK

Teknosa, 'Dijital Odaklı Dönüşüm' programı kapsamında dijital ve deneyim odaklı mağazacılığı, pazaryeri, kanallar arası geçişkenlik, tedarik zinciri ve yapay zeka konularında yenilikler gerçekleştiriyor. Web sitesindeki trafikte yaşanan iki kat artış ve müşteri sayısındaki yüzde 45'lik artış, dönüşümün başarısını gösteriyor.

GELECEĞE YÖNELİK HEDEFLER: GÜÇLÜ FİZİKSEL VARLIK, DİJİTAL PLATFORM

Teknosa, 'Dijital Odaklı Dönüşüm' programıyla şirketi güçlü fiziksel varlığa sahip dijital tüketici elektroniği platformuna dönüştürmeyi amaçlıyor. Bu hedef doğrultusunda şirket, dijital altyapı ve çözümlere odaklanarak müşteri deneyimini daha da geliştirmeyi planlıyor.

TEKNOSA'NIN YATIRIM VİZYONU: DİJİTALLEŞME VE ÇEVRECİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Teknosa CEO'su Sitare Sezgin, şirketin 2024 yılı için 1 milyar TL'lik bir yatırım planladığını duyurdu. Bu yatırımın odak noktaları arasında dijitalleşme, müşteri deneyimi, teknolojik altyapı, yapay zeka çözümleri, mağaza açılışları ve yenilemeleri bulunuyor.

TEKNOLOJİ VE ÇEVRE BİLİNCİ: KADIN İSTİHDAMI VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Sezgin, Teknosa'nın sadece teknolojiye odaklanmadığını, aynı zamanda çevresel sürdürülebilirlik ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konulara da önem verdiğini belirtti. Şirket, 2050'ye kadar "Net Sıfır Emisyon" hedefini benimseyerek, yenilenebilir enerji, enerji tasarrufu, atık yönetimi ve döngüsel ekonomiye katkı sağlayan uygulamaları hayata geçiriyor.

PAZARYERİ GENİŞLETME VE KADIN İÇİN TEKNOLOJİ PROJESİ

Teknosa, sektörde bir ilki gerçekleştirerek teknoloji odaklı pazaryerinde ürün çeşitliliğini 36 kat artırarak 200 bin adede çıkardı. Ayrıca, wellbeing kategorisinde genişlemeye giderek sektörde yenilikçi bir adım attı. Kadın istihdamına yönelik projelerde de öncü olan şirket, Habitat Derneği ile yürüttüğü "Kadın için Teknoloji" projesiyle bugüne kadar 30 binden fazla kadına teknoloji eğitimi verdi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.