TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulundan ‘Gerçek atıştırmalık’ ifadesine idari yaptırım kararı

Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan Reklam Kurulu tarafından ‘Gerçek atıştırmalık’ ifadesine, idari yaptırım uygulanmasına karar verildi.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2024 09:12
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2024 09:16
Kaynak: ALİ GÜRELİ
Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulundan ‘Gerçek atıştırmalık’ ifadesine idari yaptırım kararı

Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan Reklam Kurulu tarafından ‘Gerçek atıştırmalık’ ifadesine, idari yaptırım uygulanmasına karar verildi.

Ticaret Bakanlığı, Ülker tarafından yapılan, Züber’in “Gerçek Atıştırmalık” sloganlı reklamına yönelik haksız rekabet şikâyetini değerlendirmiş ve Ülker’in lehine karar vermişti. Bu karara göre, Züber’in ilave şeker, yapay aroma verici ve katkı maddesi içermeyen ürünlerini “Gerçek Atıştırmalık” olarak lanse ettiği reklam filminin yayını durdurulmuş, bunun gerekçesinin ise “Züber’in bu ifadesinin, Tüketicileri Ülker ürünlerinin ‘gerçek atıştırmalık’ olmadığına inandırmaya yönelik yanıltıcı bir reklama dönüşmesi” olarak açıklanmıştı.

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu toplantı ve karar alındı

Ticaret Bakanlı tarafından bugün yapılan açıklamada ise son günlerde bazı sosyal medya platformlarında Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan Reklam Kurulu ve Kurul tarafından alınan kararlarla, vatandaşları yanlış yönlendirici nitelikte, kötü niyetli açıklama ve görüşlere yer verildiğinin görüldüğü belirtildi.

Reklam Kurulunun, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 63'üncü maddesi uyarınca kendisine verilen yetkiyle, ticari reklamlar ve haksız ticari uygulamalarla ilgili inceleme ve denetimlerini gerçekleştirdiği ve tüketicilerin sağlığının, güvenliğinin ve ekonomik çıkarlarının, reklamlar ve haksız ticari uygulamalar vasıtasıyla zedelenmesinin önüne geçmeyi amaçlandığı bildirilen açıklamada, “19 üyeden oluşan Reklam Kurulu, tüketici örgütleri de dahil sivil toplum, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin bir araya geldiği ve tüm paydaşların eşit temsil edildiği bir yapı olarak, iyi bir yönetişim örneği sergilemektedir. Reklam Kurulu, tüketiciler, ilgili kurum ve kuruluşlar veya rakip firmalar tarafından yapılan tüm başvuruları herhangi bir ayrım gözetilmeksizin incelemektedir. Reklam Kurulu tarafından gerçekleştirilen incelemeler sonucunda mevzuata aykırılıkların tespit edilmesi durumunda, 6502 sayılı Kanun'da ön görülen durdurma cezası ve idari para cezası yaptırımları Kabahatler Kanununda yer verilen ‘işlenen kabahatin haksızlık içeriği ile failin kusuru ve ekonomik durumu birlikte göz önünde bulundurulması’ ilkesine uygun olarak birlikte veya ayrı ayrı uygulanmaktadır. Reklam Kurulu kararları idari yargı denetimine tabi olup, davaya konu edilen kararlar, yüzde 95'in üzerinde bir oranla mahkemelerce hukuka uygun bulunarak onanmaktadır.” İfadeleri kullanıldı.

Bu kapsamda, kasıtlı bir biçimde sosyal medya paylaşımlarında detaylarına yer verilmediği görülen ve 11 Haziran 2024 tarihli 346 Sayılı Reklam Kurulu toplantısında alınan Kurul kararından bahsedilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Söz konusu reklamda yer verilen ‘Gerçek atıştırmalık’ ifadesinin Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği Hakkında Kılavuz'un 35. Maddesi hükmüne uygun olmadığı hususuna yer verilmiş ve Kanunla belirlenen idari yaptırım kararı Reklam Kurulu'nda oy birliğiyle alınmıştır. Söz konusu Kurul kararına ve Kurul tarafından verilen diğer kararlara https://ticaret.gov.tr/tuketici/ticari-reklamlar/reklam-kurulu-kararlari adresinden ulaşılabilmektedir.”

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu kararlarının objektif olmadığı iddiası

,Diğer taraftan, bazı sosyal medya hesapları tarafından yönlendirildiği görülen yorumlarda dile getirilen Kurul kararlarının objektif olmadığı ve taraflı karar alındığı hususunun gerçeği yansıtmadığı vurgulanan açıklamada, şu satırlara yer verildi:

“Anılan reklamda, reklam verenin savunucusu konumunda olduğu açıkça anlaşılan ve geçmişte ticari iş ilişkisi bulunan hesap sahibi kişi tarafından bugüne kadar Bakanlığımıza çok sayıda başvuru yapılmış ve birçoğuna ilişkin yaptırım uygulanmıştır. Ancak, bu hesap veya kişinin Reklam Kurulu tarafından haberdar edilmesine rağmen başvurularının sonucunu tüketicilerimiz ile aynı şekilde paylaşmadığı, bazı kararları tüketicileri yanlış yönlendirecek şekilde çarpıtarak paylaştığı görülmektedir. Ayrıca, söz konusu yorumlarda lehine karar verildiği iddia edilen firmayla ilgili olarak geçmişte Reklam Kurulu tarafından onlarca aleyhte karar alınmış ve idari para cezaları da dahil gerekli idari yaptırımlar uygulanmıştır. Bu gerçek de Reklam Kurulu kararlarının adil ve objektif olduğunu açıkça göstermektedir.

Tüketicilerimizin sağlık ve güvenliği ile ekonomik menfaatlerinin en üst düzeyde korunması amacına yönelik olarak dijital mecralardan ürün ambalajlarına, pazar yerlerinden açık hava reklamlarına, her türlü mecrada yayımlanan reklam ve ilanlar ile ticari uygulama Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu tarafından yakından ve hassasiyetle ve herhangi bir ayrım gözetmeksizin takip edilmektedir.”

Kaynak: ALİ GÜRELİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.