TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TÜPRAŞ, sürdürülebilir havacılık yakıtı hedefi için atık hammadde tedarik anlaşması imzaladı

TÜPRAŞ, ikinci nesil bitkisel ve hayvansal atık hammaddelerin tedariki için Tiryaki Agro Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ ile hammadde ticaret ve tedarik sözleşmeleri imzaladı.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 13:25
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 13:25
Kaynak: Haber Merkezi
TÜPRAŞ, sürdürülebilir havacılık yakıtı hedefi için atık hammadde tedarik anlaşması imzaladı

TÜPRAŞ'ın ikinci nesil bitkisel ve hayvansal atık hammaddelerin teminine yönelik çalışmaları kapsamında Tiryaki Agro Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ ile TÜPRAŞ ve TÜPRAŞ Trading Ltd. arasında hammadde ticaret ve tedarik sözleşmeleri imzalandı.

TÜPRAŞ'tan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamaya göre, şirketin Stratejik Dönüşüm Planı kapsamında belirlediği Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF-Sustainable Aviation Fuel) üretimi hedefi doğrultusunda İzmir Rafinerisi'nde planlanan yatırım çalışmaları devam etmekte. Gelecek yıl sonuna kadar nihai yatırım değerlendirmesinin tamamlanması ve ardından yatırıma başlanması öngörülüyor.

Ayrıca, üretim aşamasına geçildiğinde hammadde tedarikini sağlamak için ikinci nesil bitkisel ve hayvansal atık hammaddelerin teminine yönelik çalışmalar kapsamında Tiryaki Agro Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile hammadde ticaret ve tedarik sözleşmeleri imzalandı.

Sözleşmeye göre, 1 Ocak 2025 itibariyle TÜPRAŞ Trading Ltd. tarafından atık hammaddelerin ticaretine başlanacak ve 1 Ocak 2029'dan itibaren 10 yıl boyunca TÜPRAŞ'ın yıllık 450 bin ton bitkisel ve hayvansal atık hammadde ihtiyacının asgari 300 bin tonluk kısmı Tiryaki Agro ve/veya iştiraklerinden sağlanacak.

Sözleşme kapsamında, üretim amacıyla sağlanacak hammadde için TÜPRAŞ tarafından Tiryaki Agro'ya yapılacak ödemenin fiyatı, ilgili tarihteki Kuzey Avrupa hammadde fiyat endeksleri ile Kuzey Avrupa SAF fiyat endekslerine bağlı metodoloji ile belirlenecek. Ayrıca, sözleşmede karşılıklı alım ve satım taahhütleri, cezalar, yatırımın gerçekleşmemesi durumunda fesih koşulları ve hammadde türlerine ilişkin sertifika ve kalite standartlarına ilişkin hükümler bulunuyor.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.