TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye'nin makine ihracatı ilk dört ayda 8,9 milyar doları aştı

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) verilerine göre, 2024 yılının ilk dört ayında Türkiye'nin toplam makine ihracatı 8,9 milyar dolara ulaştı. Yıllık bazda makine üretici fiyat artışı ise yüzde 65,5 olarak gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 15:59
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 15:59
Kaynak: Haber Merkezi
Türkiye'nin makine ihracatı ilk dört ayda 8,9 milyar doları aştı

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından açıklanan verilere göre, 2024 yılının ilk dört ayında Türkiye'nin serbest bölgeler dahil toplam makine ihracatı 8,9 milyar dolar oldu. Bu dönemde, makine ve ekipmanları sanayisindeki yıllık üretici fiyat artışı yüzde 65,5 olarak gerçekleşti. Bu oran, yüzde 55,6 seviyesindeki yurt içi üretici fiyat artışının 10 puan üzerinde yer aldı.

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, "Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, bizde de en büyük alıcı ve kullanıcı durumundaki kamu, alımlarında yerli makineleri mutlak surette tercih ederek Hazine ve Maliye Bakanlığımızın tasarruf tedbirlerine uyum sağlamalıdır. Çin’den makine ithalatının yılın ilk 3 ayında yüzde 8,7 kadar düşmesini, genel bir farkındalığın oluşmaya başladığına dair ilk işaretler olarak okuyoruz. Bu konuyu yakından takip eden Ticaret Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz" dedi.

Makine imalat sanayi konsolide verilerine göre, yılın ilk 4 ayı sonunda Türkiye'nin serbest bölgeler dahil toplam makine ihracatı 1 milyon tonu aşarak 8,9 milyar dolar oldu. Geçen yılın son çeyreğinde yatay seyreden ve bu yılın ilk 4 aylık döneminde yüzde 3,6 gerileyen makine ihracatı, son 12 aylık dönemde yüzde 5,4 artarak 28,1 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde makine ithalatındaki artış oranı yüzde 12,9 seviyesine gerileyerek 45,5 milyar dolar oldu.

Yaptırımların etkisiyle Rusya’ya makine ihracatı yüzde 20’ye yakın düşerken, Suudi Arabistan’da yüzde 30,7, Özbekistan’da yüzde 29,7, Mısır ve Cezayir’de yüzde 15 oranında ihracat artışı sağlandı. Toplamda 2,5 milyar dolara yaklaşan ihracat tutarıyla Almanya, Rusya ve ABD, bu dönemde Türkiye'nin en büyük üç pazarı olma özelliklerini korudu.

Türkiye'nin makine ihracatında yaşanan gelişmeler, sektördeki üretim ve fiyat artışları ile ithalat verileri, ülkenin makine sanayisinin küresel pazar koşullarında nasıl bir performans sergilediğini ortaya koyuyor. Özellikle yerli makinelerin tercih edilmesi ve ihracat pazarlarının çeşitlendirilmesi, sektörün geleceği için önemli adımlar olarak değerlendiriliyor.

MAKİNE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ BAŞKANI KUTLU KARAVELİOĞLU'NDAN DIŞ TİCARET DEĞERLENDİRMESİ

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, gelişmiş ülkelerde uygulanan yüksek faiz politikalarının enflasyon üzerindeki sınırlı etkisi nedeniyle parasal genişleme adımlarının gecikmesinin dış ticaret beklentilerine olan yansımaları hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Karavelioğlu, Avrupa'da yılın geri kalanında ekonomik anlamda bir daralma öngörülmediğini, ancak imalat ve inşaat sektörlerindeki durgunluğun özellikle Almanya'da hızlı geçeceğe benzemediğini belirtti. Almanya'da son 10 yılda makine ihracatının yılda ortalama %6 arttığını, ancak bu yıl %3,6 gibi sınırlı bir seviyede olsa da uzun yıllardan sonra ilk defa negatif seyredildiğini ifade etti.

Geçen yıl %0,3 kadar küçülen Alman ekonomisinin bu yıl da 2022 rakamlarının gerisinde kalması bekleniyor. Karavelioğlu, bu eğilimin küresel ölçekte de geçerli olduğunu ve güncel dünya PMI (Purchasing Managers' Index) istatistiklerine bakıldığında, tüketim ve ara mallarına dair verilerin 50’nin üstünde, yatırım malları için ise 50’nin altında kaldığını söyledi.

Dünya Ticaret Örgütü’nün mal ticareti artışını aşağı yönlü revize ettiğini belirten Karavelioğlu, buna paralel olarak Çin-Tayvan krizi gibi yeni küresel risklerin belirdiği bir ortamda, yatırım malları imalatçıları için zorlu bir yıl olduğunu ifade etti. Yüksek faiz oranlarının ve enflasyonun kontrol altına alınması için geciken parasal genişleme adımlarının, global ticarette belirsizlikleri artırdığına dikkat çekti.

Türkiye’nin makine ihracatındaki mevcut durumu da değerlendiren Karavelioğlu, yılın ilk dört ayında Türkiye'nin serbest bölgeler dahil toplam makine ihracatının 8,9 milyar dolar olduğunu hatırlattı. Geçen yılın son çeyreğinde yatay seyreden makine ihracatının bu yılın ilk 4 aylık döneminde %3,6 gerilediğini, ancak son 12 aylık dönemde %5,4 artarak 28,1 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu’nun açıklamaları, küresel ekonomideki durgunluk ve belirsizliklerin, Türkiye'nin makine ihracatına ve genel dış ticaret beklentilerine nasıl yansıdığına dair önemli ipuçları sunuyor. Yatırım mallarına olan talebin düşük seviyelerde kalması, hem Avrupa’da hem de global ölçekte imalatçılar için zor bir yılın habercisi olarak değerlendiriliyor.

MAKİNE VE TEÇHİZAT ÜRETİMİNDE DARALMA, FİNANSAL ZORLUKLARIN ETKİSİYLE DERİNLEŞİYOR

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Karavelioğlu, Türkiye’deki imalat PMI verisinin 50 puanın altında olduğuna dikkat çekerek, imalat sanayiinde üretim artışının yüzde 5,6 olduğu yılın ilk çeyreğinde makine ve teçhizat üretiminde yüzde 4 küçülme yaşandığını vurguladı.

Karavelioğlu, finansman olanaklarındaki daralmaya ve pahalanmaya bağlı olarak yatırım ve faaliyet ortamında bir zayıflamanın doğal bir durum olduğunu belirtti. Bu durumun üretim maliyet endekslerine de yansıdığını ifade eden Karavelioğlu, "Makine ve ekipmanları sanayiinde yıllık üretici fiyat artışı, yüzde 55,6 seviyesindeki yurt içi üretici fiyat artışının 10 puan üzerinde ve yüzde 65,5 olarak seyrediyor," dedi.

Verilerin, sektördeki üretim ölçeklerindeki tedrici bozulmayı ve personel maliyetlerinde diğer sektörlerden daha yüksek artışlarla karşı karşıya kalındığını gösterdiğini söyleyen Karavelioğlu, düşük kura bağlı ithalat avantajının sürdüğünü, ancak makine sektörünün yerli katma değer oranı en yüksek sektör olduğu için yurt içi maliyetlerden daha fazla etkilendiğini belirtti.

Karavelioğlu, doların değer kazanmasıyla birlikte dolar/euro paritesinde açılan makasın da finansal etkenlerin rekabetçilik üzerindeki baskısını artırdığını ifade etti. "Bu veriler, özkaynakla ilerlemeyi tercih eden sektörümüzün karşı karşıya kaldığı zorlukları net bir şekilde ortaya koyuyor," diyerek sözlerini tamamladı.

MAKİNE İTHALATINDA DÜŞÜŞ, YERLİ ÜRETİM İÇİN FIRSAT YARATIYOR

Türkiye'nin dış ticaret açığında önemli kalemler arasında yer alan altın ithalatına yönelik kota uygulamalarının 4 aylık süreçte 6,5 milyar dolarlık bir etki yarattığına dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Karavelioğlu, elektrikli ve elektriksiz makine ithalatını şu şekilde değerlendirdi:

"Sayın Bakanımız Prof. Dr. Ömer Bolat, aylık dış ticaret açıklamalarında, elektrikli ve elektriksiz makineler toplam ihracatının ilk 4 ayda yüzde 0,4 artarak 13,1 milyar dolara ulaştığını, ithalatının ise yüzde 2 azalarak 21,6 milyar dolara indiğini belirtmekle cari açığın en büyük ikinci kalemine dikkat çekmiş oldular," dedi.

Karavelioğlu, enerjinin hemen ardından Türkiye'nin en büyük ithalat kalemi durumundaki makinelerden verilen açığın, kota ile sınırlanan altın ithalatından çok daha önemli olduğunu ve acil tedbirler geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. "Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, bizde de en büyük alıcı ve kullanıcı durumundaki kamu, alımlarında yerli makineleri mutlak surette tercih ederek Hazine ve Maliye Bakanlığımızın tasarruf tedbirlerine uyum sağlamalıdır," diye ekledi.

Karavelioğlu, ithal makinelerin satın alma maliyetlerinin ötesinde servis, bakım, yedek parça gibi ömür boyu hizmet ihtiyaçlarıyla kalıcı bir gider kalemine dönüştüğünü ve rakiplerin teknoloji geliştirmesine kaynak oluşturduğunu gözden kaçırmamak gerektiğini belirtti. "Çin’den makine ithalatının yılın ilk 3 ayında yüzde 8,7 oranında düşmesini, genel bir farkındalığın oluşmaya başladığına dair ilk işaretler olarak okuyoruz. Bu konuyu yakından takip eden Ticaret Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz," diyerek sözlerini tamamladı.

MAKİNE SEKTÖRÜNDE KAYIT DIŞILIK ORANI AZALDI: YÜZDE 5’LİK İYİLEŞME

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Karavelioğlu, Türkiye’de imalat sanayiinin güncel sorunlarının tespiti ve çözüm önerileri için düzenli olarak yaptıkları araştırmalara bir yenisini eklediklerini belirtti. Karavelioğlu, yeni çalışmalarında makine ve alt sektörlerinde kayıt dışı ekonominin ölçülmesine odaklandıklarını ifade etti.

"Makine ve Alt Sektörleri için Kayıt Dışı Ekonominin Ölçülmesi başlıklı son çalışmamızda, sektörümüz genelinde kayıt dışılık oranını yüzde 23,68 olarak belirledik. Bu oran, 2015 yılında yaptığımız araştırmalarda yüzde 24,93 seviyesindeydi. İşletme ve göçmen sayılarındaki hızlı artışa ve pandeminin kayıt dışı oranlarını artırıcı etkisine rağmen son 7 yılda ortalama yüzde 5 kadar iyileşme göze çarpıyor," dedi.

Karavelioğlu, istihdam sorunlarının giderek arttığı bir dönemde, kayıt dışı personel çalıştırmak veya verilen maaşları düşük göstermek için kayıt dışı para üretmenin yaygınlaştığını belirtti. Bu durumun düşük bedelli faturalarla veya faturasız satışlarla sağlandığını ve stok aflarından yararlanan firmaların ölçekler ve rekabetçilik için tehdit oluşturmaya devam ettiğini vurguladı.

"Biz bu konuda devletin geliştireceği bütün önlemlerin uygulamasına destek vermeye, sektörel derneklerimiz, Federasyonumuz ve Birliğimiz aracılığıyla bilgi ve deneyimimizi kamunun istifadesine sunmaya ve en önemlisi, kayıt dışı ile mücadelede pilot sektör olmaya hazırız," diyerek sözlerini tamamladı. Karavelioğlu, kayıt dışı ekonominin azaltılması için sektördeki firmaların ve devletin işbirliği içinde çalışmasının önemine dikkat çekti.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.