TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye'nin Mart ayı cari işlemler hesabı beklentilerin üzerinde açık verdi

Türkiye'nin Mart ayı cari işlemler hesabı, Foreks Haber anketindeki beklentilerin üzerinde 4 milyar 544 milyon dolarlık bir açıkla sonuçlandı. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında ise 782 milyon dolarlık bir fazla kaydedildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 15:56
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 15:56
Kaynak: Haber Merkezi
Türkiye'nin Mart ayı cari işlemler hesabı beklentilerin üzerinde açık verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, Mart ayında Türkiye'nin cari işlemler hesabı beklentilerin üzerinde bir açıkla tamamlandı. Foreks Haber anketindeki öngörüler 3,9 milyar dolarlık bir açık öngörüyordu ancak gerçekleşen rakam 4 milyar 544 milyon dolar olarak kaydedildi. Bu durum, dış ticaret dengesindeki bozulmanın ve dış kaynak ihtiyacının devam ettiğine işaret ediyor.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında ise 782 milyon dolarlık bir fazla gözlendi. Bu, Türkiye'nin altın ve enerji dışındaki ticaret faaliyetlerindeki dengeyi gösteren önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Ayrıca, ödemeler dengesinde tanımlı dış ticaret açığının 5.193 milyon dolar olarak gerçekleştiği belirtildi. Hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerin 2.241 milyon dolar olduğu, bunun da seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirlerle büyük ölçüde desteklendiği ifade edildi.

Birincil gelir dengesi ve ikincil gelir dengesi kalemlerinin sırasıyla 1.604 milyon dolar net çıkış ve 12 milyon dolar net giriş kaydettiği belirtildi.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net çıkışların 224 milyon dolar olduğu, portföy yatırımlarının ise 96 milyon dolarlık net çıkış kaydettiği ifade edildi. Yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 236 milyon dolar net alış yaptığı, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 361 milyon dolar net satış gerçekleştiği belirtildi.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıklarında 216 milyon dolarlık net artış kaydedildiği vurgulandı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.