TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ulusoy Un'un 2023 yılı konsolide satış hasılatı yüzde 5,1 artışla 39,6 milyar TL oldu

Ulusoy Un, 2023 yılında ihracatı ve üretimini artırarak güçlü bir finansal performans sergilediğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2024 17:39
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2024 17:39
Kaynak: Haber Merkezi
Ulusoy Un'un 2023 yılı konsolide satış hasılatı yüzde 5,1 artışla 39,6 milyar TL oldu

Ulusoy Un, uluslararası arenada önemli bir oyuncu olma hedefine hızla ilerlerken, 2023 yılına ait finansal sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

FİNANSAL PERFORMANS VE BÜYÜME

Ulusoy Un'un 2023 konsolide satış hasılatı, Aralık 2023 satın alma gücü esasına göre enflasyona endekslenmiş geçmiş yıl hasılatına göre yüzde 5,1 artarak 39,6 milyar TL'ye yükseldi. Aynı dönemde toplam özkaynaklar yüzde 18,3 artarak 7,07 milyar TL seviyesine yükseldi.

İHRACATTAKİ BAŞARI

Ulusoy Un, 106 ülkeye ihracat gerçekleştirerek konsolide un ihracatını geçen seneye göre yüzde 32 büyüterek 350 bin tonun üzerine çıkardı. Türkiye un ihracatının yüzde 10'unu tek başına gerçekleştirerek küresel pazarda önemli bir konum elde etti.

YATIRIMLAR VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, 2023 yılında yaklaşık 1 milyar TL'lik duran varlık yatırımı ve 200 milyon TL'lik uzun vadeli finansal yatırım gerçekleştirdiklerini belirtti. Sürdürülebilirlik hedeflerine bağlı olarak enerji yatırımlarını sürdürdüklerini ve gelecek yıllarda tamamen kendi enerji ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflediklerini açıkladı.

ENFLASYON MUHASEBESİ VE FİNANSAL YAPI

Ulusoy Un'un 2023 yılı finansal sonuçları, TMS 29 standardı uyarınca enflasyon muhasebesi uygulanmış şekilde yayınlandı. Bu çerçevede parasal olmayan varlık kalemlerine kıyasla güçlü özkaynaklar oluşturulurken, enflasyon muhasebesi kapsamında parasal pozisyon zararı oluştu. Ancak, şirketin hasılatının ve özkaynaklarının reel olarak büyümesi ve güçlü likidite oranlarıyla finansal yapısının iyileşmesi olumlu bir tablo oluşturdu.

Ulusoy Un'un 2023 yılındaki başarılı performansı, küresel pazardaki etkin rolünü güçlendirdiği gibi, sürdürülebilir büyüme ve yatırım hedeflerine de katkı sağladı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.