TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

VakıfBank 2024 ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı: 12 Milyar TL net kâr!

VakıfBank, 2024'ün ilk çeyreğinde 15 milyar 588 milyon TL brüt kâr elde etti. Bu kârdan 3 milyar 565 milyon TL vergi karşılığı ayrılarak banka 12 milyar 23 milyon TL net kar elde etti.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2024 11:21
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2024 11:21
Kaynak: Haber Merkezi
VakıfBank 2024 ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı: 12 Milyar TL net kâr!

VakıfBank, 2024 yılının ilk çeyreğinde 15 milyar 588 milyon TL brüt kâr elde ederek güçlü bir performans sergiledi. Bankanın net kârı ise 3 milyar 565 milyon TL vergi karşılığı ayrıldıktan sonra 12 milyar 23 milyon TL'ye ulaştı.

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, yaptığı açıklamada, bankanın Türkiye ekonomisine sağladığı finansman desteğinin yıllık bazda yüzde 54 artarak 2,1 trilyon TL'yi aştığını söyledi. Üstünsalih, bu büyümenin nakdi kredilerdeki yüzde 48 artış ve aktif toplamdaki yüzde 67 artış ile sağlandığını da vurguladı.

Üstünsalih, VakıfBank'ın Nisan ayında 550 milyon dolar tutarında ilave ana sermaye ihracı gerçekleştirdiğini ve bunun hem VakıfBank tarihindeki ilk uluslararası piyasalarda ilave ana sermaye tahvil ihracı hem de Türkiye'deki kamu bankaları arasında ilk piyasa işlemi olarak gerçekleştirilen ihraç olma özelliğini taşıdığını belirtti. Bu sayede VakıfBank, hem ana sermaye hem de toplam sermaye rasyolarında 100 baz puanlık bir artış sağlamış oldu.

VakıfBank'ın toplam mevduatlarının da yıllık bazda yüzde 60 artış ile ilk defa 2 trilyon TL seviyesini geride bıraktığını belirten Üstünsalih, TL mevduatların ise yıllık bazda yüzde 48 oranında artarak 1,2 trilyon TL seviyesine yükseldiğini söyledi.

VakıfBank'ın uluslararası sermaye piyasalarındaki öncü konumunu sürdürdüğünü ve yılbaşından itibaren sendikasyon kredisi hariç olmak üzere toplam 3 milyar dolar taze kaynak getirdiğini de aktaran Üstünsalih, önümüzdeki dönemlerde de uluslararası sermaye piyasalarını yakından takip ederek farklı yapılar altında yeni fonlama işlemlerine imza atmaya devam edeceklerini ifade etti.

VakıfBank'ın sürdürülebilirlik ve dijitalleşme alanındaki çalışmalarına da hız kesmeden devam ettiğini belirten Üstünsalih, bankanın CDP'nin İklim Değişikliği Programı'nda Global A Listesi'ne girerek “İklim Değişikliği” ve “Su Güvenliği” raporlarındaki notunu “Liderlik” seviyesine yükselttiğini ve Paydaşı olduğu ‘Ödeme İste’ projesini devreye alan ilk bankalardan biri olduğunu söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.