Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Emekliler Memur Sen çatısı altında bir araya gelerek örgütlenip, hatlarını arayacak.

Emekliler Memur Sen çatısı altında bir araya geldi. Emekli Memur Sen’in kurulmasının ardından Adana ayağında oluşan yönetim basına tanıtıldı. Adana Öğretmen Evi’nde düzenlenen tanıtım toplantısına Emekli Memur-Sen Genel Başkanı Ali Küçükkösen’de katıldı. Toplantının açılış konuşmasını  Memur Sen Adana İl Temsilcisi Bekir Nennioğlu gerçekleştirdi. Tüm emeklileri Memur-Sen çatısı altında toplanmaya davet eden Nennioğlu da, işaret fişeğinin Adana’dan atıldığını belirtti. Nennioğlu, Adana’daki 675 olan üye sayılarını 15 Mayıs’a kadar 10 bine çıkaracaklarını ve gayretli çalışmalarıyla memurların yaşanabilir maaş aldıklarını savundu.

Memur emeklilerine de resmi olarak sendikal hakkın verilmesini istediklerini dile getiren Nennioğlu, “Fakat emeklilerimiz maalesef yaşanabilir maaş alamıyorlar. Hiçbir hakları yok. Şu anda sendikal hakları yok. Memur emeklilerine de resmi olarak sendikal hakkın verilmesini istiyoruz. Türkiye’deki 15 milyon emeklinin toplu sözleşme masasına oturması lazım” ifadelerini kullandı.

Ardından konuşan Emekli Memur-Sen Genel Başkanı Ali Küçükkösen, milletine ve devletine yıllarca hizmet eden emeklilere insan onuruna yakışır ücret verilmesi talep etti. Küçükkösen, bunun sosyal devletin bir gereği olduğunu vurguladı. Emekli Memur-Sen Adana Yönetim Kurulu ve komisyonların tanıtımının yapıldığı Öğretmenevi’ndeki basın toplantısında emeklilerin sorunları da dile getirildi. İlk kıvılcımın Adana’dan yakıldığını anlatan Küçükkösen, “Küçük küçük aydıncıklar, büyük bir aydınlık meydana getirir. İnsanlık çapındaki sorumluluk duygusuna sahip birisi ebediyete aynı insanlığın gidişini değiştirecek bir güce sahip demektir. ‘Ne fark eder ki?’ sorusu kadar boş, anlamsız bir soru yoktur. Ama çok şey fark eder düşüncesi, bu algı yaygınlaştığı zaman emin olun çok şeyin fark ettiğini hep beraber göreceğiz” dedi.

Emekli, Memur-Sen bünyesinde yer alarak güçlü bir potansiyel oluşturacağını vurgulayan Küçükkösen,  emeklilerin sahipsiz olmadığını anlattı. Kendilerinin Türkiye’nin en önemli işini yaptıklarını savunan Küçükkösen, “Netice itibariyle alınması gereken hakları alacağız ve olmamız gereken yerde olacağız. Biz, Türkiye’nin en önemli işini yapıyoruz. Sahipsiz olan emeklileri Emekli Memur-Sen’de toplayarak almaları gereken, alınması gereken hakları alacağız. Kıymetli misafirler yürürlükteki düzenlemeler ve uluslararası sözleşmeler bakımından kamu görevlileri emeklilerinin sendika üyesi olabilmeleri hukuka da sendikal hak kavramının özüne de uygundur. Anayasamızın 51. Maddesi sendika kurma ve üye olma hakkını düzenlemektedir. Emeklilerin sendika kurma hakkı Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler tarafından da teminat altına alınmıştır. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, ILO’nun denetim organı olan sendika özgürlüğü komitesi, Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi, Avrupa Birliği Temel Haklar Bildirgesi gibi hepsi emeklilerin sendika hakkı elde etmesini veya kurmasının temin eden maddelerdir” şeklinde konuştu.

Küçük Kösen, uluslararası düzeyde emeklilerin üç ayrı şekilde örgütlendiğini belirterek, “Bunlardan birincisi müstakil olarak konfederasyon şeklinde konfederasyona bağlı federasyon şeklinde ve sendikaların daha önce kamuda çalıştıkları dönemde mensubu oldukları sendikanın emekli üyesi şeklinde üye olabilme veya sendika kurabilme hakkını elde etmişlerdir. Dünyada bunun örnekleri mevcuttur. Şimdi emeklilerin ekonomik ve mali durumlarına da atıfta bulunmak istiyorum. Milletine ve devletine yıllarca hizmet eden emeklilere insan onuruna yakışır ücret verilmesi sosyal devletin bir gereğidir. Kamu görevlisi emeklisi demek milletine ve devletine yıllarca hizmet eden hayatının geri kalanında geçim derdi yaşamında hürmet görmeyi hak eden demektir. Maalesef emekli  ziyadesiyle geçim derdi yaşamaktadır. Bunu, kira fiyatlarında yaşanan artışlarla, emtia fiyatlarındaki yükselişlerde, gelirden daha çok artan giderlerde ve en düşük emekli kamu görevlisi aylığının asgari ücretin altında kalışında görebilirsiniz” diye konuştu.

Dünyaya açılan lezzet Gaziantep turşusu Dünyaya açılan lezzet Gaziantep turşusu

Emeklilere, çalışanlara verilen seyyanen zammın aynısının hemen verilmesini istediklerine dikkat çeken Küçükkösen, “Düşük artış oranıyla bütçe tasarrufu oluştururken, sosyal maliyetin gözden kaçırılmamalı. Yapılması gereken ve beklentilere karşılık verecek olan seyyanen zam tüm kamu görevlisi emeklileri için geçerli olmalıdır. Yüzde 17.55 artış oranı uygulandıktan sonra aylık bağlama oranı üzerinden 8 bin 77 lira seyyanen zam  yansıtılması gerekli. Ortadaki karışıklık giderilmeli. Türkiye, ülkesi için emek verenlere ve devlete gönül verenlere, hesap makinesinin küçük rakamlarıyla hesap yapmayacak kadar büyük bir devlettir. Büyük ve güçlü Türkiye vizyonuna yakışan 100. Yılında emeklisini mağdur etmeyecek düzenlemeleri hayata geçirmektir. Emekli  kamu görevlilerinin maaş artışları masada belirleniyor. Emeklileri temsil edecek sendikaya izin verilmiyor. Memur-Sen olmasa emeklilerin sesi Türkiye gündemine oturmayacak veya duyurulmayacak” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından sorulara yanıtlar verildi. Ardından ise yeni yönetimin tanıtımı yapıldı. Emekli Milli Eğitim Müdürü ve Eğitim Müşaviri Mutlu Canbolat  Emekli Memur-Sen Adana İl Başkanı olduğunu Memur Sen Adana İl Temsilcisi Bekir Nennioğlu açıkladı. Kürsüye gelen Canbolat, burada yaptığı kısa konuşmada, emeklilerin büyük sorunlarının olduğunu aktardı. Bu konuda üzerlerine düşeni yapacaklarını kaydeden Canbolat, “Birlikte olursak sorunların üstesinden geleceğimize inanıyorum. Çünkü sesimizi duyurmamız gerekiyor. En büyük sıkıntılarımızdan biri de bu. Bunun için organize olunması, sayımısın artması gerekiyor” dedi.

Son olarak ise, Memur-Sen Yönetim Kurulu’nun yanı sıra Memur-Sen ve Sağlık-Sen çatısı altında oluşturulan komisyon başkanları tanıtıldı.