Aydın GÖKÇEOĞLU

(İLKHABER) - Nöroloji Uzmanı Doktor Dilek Hamdanoğulları, günümüzde tüm dünyada en hızlı artan yaş grubunu 65 yaş ve üstü kişilerin oluşturduğunu belirterek, bu grupta yer alan her 100 kişiden 8'inde  Alzheimer hastalığının görüldüğü söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Yenişehir Emekli Evi’nde, ‘21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’ dolayısıyla yaş almış vatandaşlara Alzheimer hastalığı hakkında farkındalık etkinliği yapıldı. Nöroloji Uzmanı Uzman Doktor Dilek Hamdanoğulları tarafından gerçekleştirilen Alzheimer konulu sunumdan, Yenişehir Emekli Evi üyeleri memnun kaldı.

Uzman Doktor Hamdanoğulları, günümüzde tüm dünyada en hızlı artan yaş grubunu 65 yaş ve üstü kişilerin oluşturduğunu belirterek, 65 yaş üstü her 100 kişiden 8'inde Alzheimer hastalığının görüldüğü ifade etti.

Emeklilere Alzheimer hastalığı anlatıldı2

Sütle hazırlanan ilginç bitki çayı: Hatmi Sütle hazırlanan ilginç bitki çayı: Hatmi

Alzheimer hastalığının risk faktörleri hakkında da bilgilendirme yapan Hamdanoğulları, hastalık bulguları arasında; unutkanlık, yol bulamama, içe kapanıklık, hobilerini terk etme, para hesabında güçlük ve bir takım bir psikiyatrik bulgular yer alabileceğini kaydetti.

Hamdanoğlulları, en önemli bulgunun giderek artan unutkanlık olduğunu da vurguladı. Alzheimer hastalığının tedavisi hakkında da bilgiler veren Hamdanoğulları, Alzheimer’den korunmak için de neler yapılması gerektiği konusunda yaş almışları bilgilendirdi.

Etkinlikte yaş almışlara Büyükşehir Belediyesi psikoloğu tarafından da Alzheimer ile ilgili test yapılırken, sağlık taramaları kapsamında da yaş almış bireylerin şeker ve tansiyon ölçümleri yapıldı.

Emeklilere Alzheimer hastalığı anlatıldı1

Etkinliğe katılan emeklilerden Hasan Yardımcı, “Dinlenmek ve kaliteli zaman geçirmek için geldiğimiz bu mekanda zaman zaman doktorlar tarafından sağlık konusunda sunumlar yapılıyor. Bu da çok hoşumuza gidiyor ve bize önemsendiğimiz hissi veriyor." dedi.

Yaş almış vatandaşlardan Ayşe Taylan ise, “İyi oldu. Bizler için faydalı olacağına inanıyorum” diye konuştu. Ali Boztaş da, sunumda kendilerine aktarılan bilgilerin çok faydalı olduğunu vurgulayarak, “Bizim gibi yaşlı insanlar için yararlı bir konuşma oldu. Doktorlar geldiği zaman biz çok mutlu ve mesut oluyoruz. Bu etkinliği unutmayacağız. Bizim için çok iyi bir etkinlik” diye konuştu.